V posledních letech chybějí pracovníci v některých profesích. Kromě řemeslníků je někde také nedostatek prodavačů a prodavaček.
Obchodní řetězce se snaží zaměstnance nalákat a pak si je i udržet, nejrůznějšími způsoby. Na Událostech247 jsme psali například o tom, že od loňského dubna narostly mzdy zaměstnanců řetězce Albert. Provozním pracovníkům na prodejnách se výdělky zvedly minimálně o 8,5 procenta. Polepšili si také zaměstnanci řetězce Billa, který jim zvýšil průměr základní mzdy o 4 procenta.
Výše platu bývá často tabu
Práce pokladní nebo prodavačky je mezi lidmi dlouhodobě považována spíše za podřadné a málo placené zaměstnání, kde není o co stát. Minimálně z finančního hlediska už ale toto pravidlo často neplatí. Když například vyplavalo na povrch, kolik berou zaměstnanci Lidlu, mnohé tak vysoké částky překvapily. Takové peníze totiž v práci nemají často ani vysoce kvalifikovaní lidé.
Výše platu je ve většině firem tabu a lidé tak často nemají ani tušení, kolik jejich kolegové berou. Někdy by zřejmě byli nemile překvapeni, že za stejnou práci berou méně peněz než jiní. Mnohdy jsou přitom tyto informace veřejně dostupné třeba v náborových inzerátech. Například obchodní řetězec Lidl tento citlivý údaj dokonce prezentuje na svých velkých plakátech, které se snaží nalákat nové zaměstnance.
O práci v Lidlu je velký zájem
Plat za práci prodavačky se liší podle města a prodejny, kde pracuje. Nejvíce samozřejmě berou zaměstnanci Lidlu v Praze. Po třech letech tam mají slíbený plat ve výši 38 600 korun, jak řetězec inzeruje na svém webu. V Havířově si prodavač či prodavačka po třech letech vydělá 31 500 korun. V Brně se platy liší podle toho, o kterou jde prodejnu. Například na sídlišti berou prodavači po třech letech 27 975 korun.
Pokud však pracují v Lidlu nedaleko centra města, vydělají si po třech letech pěkných 37 300 korun. Vyšší pracovní pozice pak také přináší více peněz. V Praze si zástupce manažera prodejny vydělá po třech letech 57 800 korun, plat manažera se pohybuje okolo 80 000 korun. „Chtěla jsem změnit práci a jít do Lidlu jako pokladní. Nebudete tomu věřit, ale v tu dobu nebylo v našem městě volné místo, jaký o to byl zájem,“ popsala Událostem247 paní Jana.