Ruská armáda při nedávno skončené mobilizaci poslala povolávací rozkaz námořníkovi, který byl ve službě na potopeném křižníku Moskva.
Voják se jmenuje Michail T. a na vojenský úřad nepřišel. Jeho matka po něm od dubna marně pátrá. Psal o tom ruský server Fontanka. Námořník podle serveru narukoval k vojsku před necelým rokem poté, co se rozešel s přítelkyní a neměl finance na to, aby nástup k povinné vojenské službě dále oddaloval.
Osud vojáka je stále nejasný
Po převelení k námořnictvu sloužil Michail T. jako kuchař na raketovém křižníku Moskva, informoval server Fontanka. Rodině o sobě dal naposledy zprávu 8. dubna, kdy tehdejší vlajková loď Černomořské flotily vyplula ze Sevastopolu. Psal o tom web Blesk. Loď se 14. dubna následkem exploze potopila. Podle Kyjeva ji zasáhly protilodní ukrajinské střely Neptun. Podle Ruska se Moskva potopila na rozbouřeném moři poté, co ji poškodil výbuch munice a požár, pokračuje Blesk.
Michajlovi přátelé se pokusili kontaktovat členy posádky, kterým se podařilo zachránit. Ti uvedli, že Michail T. šel před výbuchem do skladu pro jídlo. Pak ho už nikdo neviděl, píše web Forum24. Armáda přiznala smrt 17 námořníků, Michail T. však na seznamu mrtvých nebyl. Jeho matka serveru Fontanka potvrdila, že rodina dostala koncem října předvolání vydané vojenským úřadem v petrohradském Frunzenském okrese.
Informace může, ale nemusí být pravdivá
Pro matku nezvěstného vojáka bylo předvolání zábleskem naděje, že její syn stále žije. Podle přátel je naopak muž mrtvý. Předvolání si podle Fontanka.ru vysvětlují tak, že armádní byrokracie vojenskou správu o tom, co se s křižníkem Moskva a jeho posádkou stalo, jednoduše neiformovala. Povolávací rozkaz je ale přesto šokující s ohledem na to, že Michail T. měl být v době mobilizace stále armádním příslušníkem, doplňuje Fontanka.ru.
„Tyto zprávy je potřeba brát s rezervou,“ řekl Událostem247 expert na vojenskou strategii Zdeněk Petráš. „Víme, že se překládají informace, které mají za cíl na jednu stranu posílit morálku vlastních sil a na straně druhé demoralizovat protivníka. Informace o předvolání údajně mrtvého vojáka proto může to být pravdivá tak v poměru padesát na padesát,“ dokončil expert.