Evropská komise navrhuje do konce letošního roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie

Evropská komise navrhuje do konce roku úplně zakázat dovoz ruské ropy do Evropské unie, řekla to předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová. Fiala návrh podpoří.

i Zdroj fotografie: Flickr
                   

Podle Deníku N se celkově jedná už o šestý balík sankcí, který Evropská unie představila v souvislosti s ruskou agresí na Ukrajině. „Těmito kroky odpíráme ruské ekonomice, aby se diverzifikovala a modernizovala,“ cituje Deník N slova Leyenové k návrhu Evropské komise ještě před jednáním výboru stálých zástupců v EU.

Sankce musí schválit členské země

Dodávky ruské ropy jsou velmi důležité, celkem odebírá sedmadvacítka z Ruské federace více než čtvrtinu své spotřeby, píše iDnes. Některé země, mezi kterými je i Česká republika, jsou přitom na ropě z Ruska více závislé než ostatní, informuje dále iDnes. Také proto se o možném zrušení dovozu suroviny vedly debaty. Aby sankce vstoupily v platnost, musí je jednomyslně schválit členské země, píše dále iDnes.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Vlajka Evropské unie

Evropská komise chce zároveň potrestat představitele armády, kteří jsou zodpovědní za zvěrstva proti civilistům v Buče a za útok na Mariupol, napsal iDnes. Tři ruské státní televize, které šíří kremelskou propagandu, mají mít zákaz vysílat v zemích EU, informuje dále iDnes. Podle předsedkyně Evropské komise von der Leyenové je cílem sankcí, stejně jako v případě předchozích postihů, omezit režim prezidenta Vladimira Putina, aby nepokračoval v agresi proti Ukrajině.

Česko to podle experta zvládne i bez ruské ropy

Podle českého premiéra Petra Fialy je Česká republika připravena návrh Evropské komise podpořit, pokud bude mít odklad do té doby, než bude navýšena kapacita ropovodů, které mohou do Česka ropu dopravit, píše Echo24. Echo24 premiéra cituje, že by to mohlo trvat dva až tři roky. „Aby se Evropa zbavila energetické závislosti na Rusku, potřebujeme k tomu solidaritu evropských zemí,“ uvedl premiér.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Ropovod

Tím, že přestaneme odebírat ruskou ropu, vznikne tlak na růst cen, což se negativně promítne do pohonných hmot, ten nárůst by však neměl být natolik fatální, abychom kvůli tomu měli blokovat rozhodnutí EU o uvalení dalších sankcí,“ řekl Událostem247 ekonom Štěpán Křeček.

Diskuze Vstoupit do diskuze
65 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články