Chřipka je tradiční onemocnění, které doprovází lidstvo již velmi dlouhou dobu. V minulosti s ní byl covid-19 i srovnáván, ale jsou to odlišné druhy virů.
Během minulé zimy se ve světě chřipka téměř nevyskytovala. V České republice vlastně nebyl identifikován jediný případ chřipkové nákazy, i když to neznamená, že se někdo nemohl s chřipkou setkat. Nízký výskyt se připisoval tvrdým proticovidovým opatřením, která jsou účinná i proti chřipkovému viru. Ovšem v letošním roce se může chřipková nákaza opět objevit.
Chřipka je, i když loni pozorována nebyla
„Virus chřipky nezmizel, zůstává v populaci přítomen i nadále a nikdo z odborníků nedokáže přesně předpovědět, jak závažné mutace chřipkových virů se mohou v následujícím období objevit,“ varoval na Novinkách lékař Michal Holásek. Dost dobře se tedy může stát, že lidé v letošním roce chřipku dostanou. A to v období, kdy v Česku i Evropě řádí další vlna koronaviru.
Ještě horší by bylo, pokud by se objevila společně s onemocněním covid-19 nebo by tyto dvě nemoci následovaly hned po sobě. Takovýto „chřipkocovid“, který se v angličtině nazývá flurona, již zaznamenali v Izraeli. Trpěla jím mladá těhotná žena. Nebyla očkovaná proti koronaviru ani chřipce. Naštěstí byl u ní průběh onemocnění velmi mírný. To ale nemusí platit pro všechny jedince.
Lidé mohou mít oslabenou imunitu
V ohrožení jsou především starší lidé, a to už i samotnou chřipkou. Mnoho lidí po dvou letech může mít oslabenou imunitu. Jedním z důvodů může být prodělání covid-19, který nemusí lidský organizmus nechat v dobrém stavu. Ideální není ani fakt, že se lidé kvůli koronaviru snažili vyhýbat kontaktům. Jejich obranyschopnost tím může utrpět. „Imunita není dlouhodobá, budujeme ji tím, že se setkáváme opakovaně s různými infekcemi,“ řekla pro iDNES hygienička Zdeňka Jágrová.
Nejlépe na tom nejspíše budou lidé, kteří se nechali proti koronaviru i chřipce očkovat. Vakcinace proti chřipce se doporučuje hlavně starším lidem. „Může se totiž rozvinout do velmi těžké virové infekce a zasáhnout všechny orgány lidského těla, nejen dechové ústrojí, jež je pro virus vstupní bránou. Vážné zdravotní komplikace může způsobit nejen oslabeným jedincům, ale i dětem, těhotným ženám či mladým zdravým lidem,“ upozornil Holásek.