Koronavirová situace v Africe není ideální, je tam totiž očkováno málo lidí včetně zdravotníků. Navíc se začíná projevovat nová varianta, která je nakažlivá.
Pandemie sužuje nejen Evropu, ale i ostatní kontinenty. Afrika hlásí velmi malé počty nakažených, což může být ovlivněno malým počtem testovaných. Podle odhadu WHO je v Africe také malá proočkovanost jak lidí, tak zdravotníků. Zůstávají tak bez klíčové ochrany proti koronaviru.
Očkovaný jen každý desátý
Podle iRozhlasu zveřejnila WHO čísla proočkovanosti na africkém kontinentu. Podle odhadu je aktuálně očkováno 27 % afrických zdravotníků, přibližně tedy jen každý čtvrtý. Jsou tak vystaveni nebezpečí vážných následků po prodělání koronavirové infekce. Očkování zdravotníků je také důležité pro ochranu pacientů.
Mezi africkou populací je proočkovanost ještě nižší než mezi místními zdravotníky. Deník The New York Times uvedl, že v Africe je plně očkován jen každý desátý. V Evropě je to podle deníku 62 % lidí. Problém je také v nedostatku zdravotního personálu. Aktuálně na každého zdravotníka připadá víc než 1000 obyvatel.
Nebezpečná nová varianta
Afrika oproti Evropě a Severní Americe hlásí velmi malé počty nakažených koronavirem. Může to však být způsobeno velmi malým a nedostatečným testováním. Podle WHO se však počty nakažených v Africe stabilizovaly, opětovný nárůst lze prý očekávat na přelomu letošního roku.
Ve spojitosti s Afrikou se nyní hodně diskutuje o nové variantě, které se pravděpodobně objevila už i v Česku. Experti tuto variantu vyhodnotili jako znepokojivou a pojmenovali ji B.1.1.529. Podle BBC může mít varianta až dvakrát více mutací než aktuální delta. Mohla by v případě rozšíření snížit efektivitu současných vakcín.