Až do příjezdu zdravotníků domorodci o vakcínách a covidu vůbec nic netušili

I do izolovaných kmenů v amazonském pralese pronikl koronavirus. Zdravotníci absolvovali nebezpečnou a náročnou cestu, aby pomohli očkovat domorodé komunity.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

O pandemii covid-19 vůbec nevěděl až do letošního října. Vůdce domorodé komunity o ní slyšel poprvé od zdravotníků, kteří k nim tři dny cestovali místy, kam nevedou ani pozemní cesty. O celé akci informovala agentura Reuters. Zdravotníci a pracovníci Mezinárodního červeného kříže jim dovezli 800 dávek čínské vakcíny Sinopharm.

Cesta trvala tři dny

O cestě informovala také CNN Prima NEWS. Vesnice Mangual se nachází ve skoro neobydleném regionu na severu Peru. Místním náčelníkem je zde Mariano Quisto a celý kmen Urarinaů žije hluboko v pralese peruánské Amazonie. Zdravotníci na cestě strávili tři dny a z toho 26 hodin na člunech.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Amazonský prales

Ke kmeni vyplouvali z místa Iquitos, do kterého se lze dostat pouze lodní nebo leteckou dopravou. S okolním světem ho spojuje jen Amazonka. Zdravotníci vakcíny chladily suchým vzduchem a v listopadu je čeká druhá cesta. Očkovaným bude třeba podat druhou dávku.

Zemřelo už několik domorodců

Jedna místní žena prozradila, proč se nechala očkovat. „Rozhodla jsem se pro očkování, abych neonemocněla. Je totiž možné, že pokud dorazí obchodníci, nemoc přivezou a nakazí nás.“ Podle Gilberto Inuma z organizace Fepiurcha je však tento kmen jeden z nejizolovanějších v Peru a není pravděpodobné, že by sem nějaký obchodník zavítal. I přesto do některých vesnic covid-19 pronikl.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Rodina v Peru

Inuma uvedl, že na koronavirus zemřelo v izolovaných kmenech nejméně pět lidí. Vakcinace těchto kmenů je kvůli neexistenci cest a obtížné plavbě náročná. Přesto se to však tentokrát povedlo. Problémem kmenů je také nepřítomnost lékaře, který by pomohl s léčbou malárie, průjmu či zánětu spojivek.

Diskuze Vstoupit do diskuze
142 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články