Rozsáhlá mrtvice postihla muže z Plzeňska poté, co chtěl proti koronaviru bojovat po svém. Nekontaktoval svého lékaře a užíval ivermektin určený pro koně.
Případ, jak nešťastně může dopadnout samoléčba onemocnění covid-19, popsal na sociální síti Facebook lékař Robin Šín. Pracuje u Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje a s nakaženým šedesátiletým pacientem má vlastní zkušenost. Podle něj byl muž týden po pozitivním antigenním testu na covid-19 a měl běžné příznaky tohoto onemocnění. „Lékaře neinformoval, nekonzultoval svůj stav, užíval svévolně ivermektin,“ uvedl Robin.
Na stole krabička s koňskou hlavou
Neočkovaný pacient, který se měl v minulosti léčit pouze s dnou, ale najednou upadl do bezvědomí. Jak popsal Blesk, rodina mu proto přivolala záchrannou službu. Tímto ale příběh zdaleka nekončí. Lékař Robin si na místě všiml, že u pacienta na stole je krabička s koňskou hlavou, tedy lékem ivermektin.
Přítomní členové rodiny se dokonce prý divili lékaři, když po nich žádal nasazení respirátoru. „Pacient zajištěn a převezen do fakultní nemocnice s podezřením na cévní mozkovou příhodu,“ popisuje dál Robin. To se následně lékaři potvrdilo, když přišla zpráva z nemocnice, že šlo o rozsáhlou mrtvici. „Takže dobře odčervený, ale do budoucna s největší pravděpodobností s neurologickým deficitem,“ uzavřel vyprávění nešťastného případu lékař.
Přínos ivermektinu nepotvrzen
Ivermektin je velmi populární mezi lidmi, kteří odmítají očkování. Za toto alternativní léčivo se přimlouval i sám bývalý americký prezident Donald Trump. Benefity antiparazitika ivermektin měla dokazovat i egyptská studie. Následně její závěry ale vyvrátila studie výzkumné skupiny Together Trial z Kanady, které se zúčastnilo 1500 lidí.
Pozitivní reference ivermektinu poprvé dodal výzkum australských vědců z roku 2020. Ten odhalil, že je lék efektivní, ale jen v případě podání vysokých dávek. Ty ale mohou být pro člověka zároveň nebezpečné. Odpůrci očkování se ale proti studiím, které popírají efekt parazitika, brání. Podle nich jsou výzkumy ovlivněné farmaceutickými společnostmi, které mají zájem o finančně přínosnější podávání vakcín.