Hrad prý dodržuje tradice stanovené Masarykem a Havlem. Široká veřejnost ani známý čeští novináři s tímto vyjádřením úplně nesouhlasí.
Jiří Ovčáček se na platformě Twitter obul do kritiků chování prezidenta Miloše Zemana, který odmítá jmenovat Jana Lipavského (Piráti) ministrem zahraničí. Označil je za upocené zbabělce v tesilu, kteří po revoluci převlékli kabáty za značkové obleky. Hrad podle něj následuje Masarykovu a Havlovu tradici skutečného přátelství s Izraelem.
Ovčáčkův tweet
„Jak se ti upocení zbabělci v tesilu, co převlékli po revoluci kabáty za značkové obleky, a jejich pilní žáci argumentačně zase schovávají za Moskvu a Peking! Ne, holenkové, tady jde o Masarykovu a Havlovu tradici skutečného přátelství s Izraelem. A tu bude Hrad bránit,“ napsal mluvčí prezidenta na sociální síti.
Reakce přišla z nenadání. „Počítá se do toho skutečného přátelství a tradice i to, když Zemanova vláda v červenci 2000 slavnostně otevřela zastupitelský úřad v palestinském hlavním městě Ramalláhu?“ ptal uživatel twitteru Poslední skaut „Jistý převlečený zbabělec v roce 2016 místo na pohřeb Šimona Perese raději vyrazil za svým řídícím důstojníkem Jakuninem na Rhodos. Opravdový přítel Izraele jako z učebnice,“ citovalo Forum24 dalšího uživatele.
Vyjádření českých novinářů
„Masarykova tradice přátelství s Izraelem? Jste si úplně jistý, Jiří?“ zeptal se na Twitteru například novinář a politický komentátor Jindřich Šídlo. Izrael vznikl až jedenáct let po smrti Tomáše Garrigua Masaryka. „Doporučil bych projít si základní data z dějin Blízkého východu (abyste toho neměl moc najednou, stačí dojít do května 1948),“ sdělil mluvčímu novinář Michal Kubal.
Teď už jen čekám, kdy tyhle dvě novinářské křepelky oznámí, že Izrael nikdy neexistoval a že lžu,“ zareagoval Ovčáček. „Stačí si pustit tu vaši ČT. Člověk nepozná, jestli sleduje Televizní noviny z roku 1981 nebo aktuální zpravodajství. Ale nebojte, máte to dobré. Vzorně plujete s proudem, a to se vyplatí, ne?“ dodal pak na adresu Kubala.