Vědci ve Švédsku objevili gen, který brání těžkému průběhu covidu. Vyskytuje se hlavně u Afričanů. Poláci naopak našli gen, který průběh nemoci zhoršuje.
Vědcům se v poslední době podařily dva unikátní objevy, které se týkají nemoci covid-19. Zatímco ve Švédsku našli gen, který těžkému průběhu onemocnění zabrání, v Polsku naopak přišli na gen, který u svého nositele v případě nákazy dokáže průběh nemoci významně zhoršit. Tento gen navíc nosí přes deset procent polské populace.
Vzácný gen se u bělochů moc nevyskytuje
Expertům ve Švédsku se podařilo odhalit gen, který snižuje závažnost průběhu covidu asi o 20 procent. Jejich objev částečně vysvětluje, proč jsou příznaky nemoci u lidí tak odlišné. V budoucnu by se díky tomu mohlo podařit vyvíjet nové léky proti covidu. Podle dosavadních výsledků se zatím zdá, že zmíněný gen se vyskytuje častěji u Afričanů než například u bělochů. Na výzkumu se podíleli výzkumníci ze švédské univerzity Institut Karolinska a z kanadské McGillovy univerzity.
Lidské tělo si díky specifickému genu vytváří protein s názvem OAS-1, který je vysoce účinný při rozkladu koronaviru a zabraňuje tak těžkému průběhu nemoci. Vyskytuje se zhruba u každého třetího bělocha. Jak píše web CNN Prima NEWS, u osob s africkými kořeny byl přítomen u osmi z deseti jedinců. Vědci na základě nových zjištění upozorňují na to, že genetika může být v boji s covidem naprosto zásadní.
V Polsku našli gen, který covid zhoršuje
Zcela opačný objev mají na kontě experti z Polska. Povedlo se jim najít gen, který u svého nositele zvyšuje riziko těžkého průběhu covidu. Tento objev by mohl pomoci lépe odhadnout, kterému z pacientů hrozí při nákaze vážné komplikace. Podle vědců je tento gen čtvrtým nejdůležitějším faktorem při posuzování rizika těžkého průběhu covidu. Před ním je ještě věk pacienta, jeho tělesná hmotnost a pohlaví.
Jak píše TN, experti zjistili, že tento gen má asi 14 procent polské populace. U obyvatel Indie je to 27 procent a v celoevropském měřítku okolo 10 procent. Studie se zúčastnilo 1 500 osob, které se covidem nakazily. Vědci v Polsku zjišťovali, jak se liší riziko těžkého průběhu covidu u těch, kteří daný gen mají a u těch, kteří nikoliv. Výsledky výzkumu mohly vést k vyvinutí jednoduchého testu, díky kterému by se dalo odhalit, zda člověk daným genem disponuje, nebo ne. Podle toho by pak probíhala další léčba.