Česká republika není po dvou letech boje s covidem-19 v dobré kondici. V říjnových volbách mnoho lidí očekávalo změnu, nebude ale jednoduchá.
Petr Fiala (ODS) a jeho ministři jsou v čele České republiky teprve několik dní. Stojí přitom před velmi obtížným úkolem jak vyřešit krize, se kterými se stát v poslední době potýká. Může nastat i to, že nenaplní očekávání voličů, kteří jim v říjnových volbách dali hlas. Například komentátor Petr Honzejk v Hospodářských novinách upozorňuje, že Česko čelí největším problémům, jaké kdy musel začínající kabinet řešit.
Výsledek může být velmi nešťastný
Stát totiž ohrožují hned tři závažné krize. První z nich je covidová, která se navíc může s nástupem varianty omikron velmi zhoršit. Druhá je potom finanční a inflační. Nejen kvůli covidu se stát v posledních letech enormně zadlužil a bude třeba tento trend minimálně zastavit nebo ještě lépe zvrátit. Do toho ještě strmě vzrostla inflace. Poslední je energetická krize, která souvisí s prudkým růstem cen energií a dlouhodobou nutností transformovat české zdroje energií na více zelené.
To vše si bude vyžadovat nemalé finanční částky. „Zatím není jasné, kde je bude chtít vláda sehnat.“ upozornil Honzejk. Vláda mluví o nutnosti ušetřit desítky a možná až stovky miliard korun. Také tvrzení, že předchozí vláda Andreje Babiše se chovala nezodpovědně, byla jedním z hlavních bodů kampaně stran současné vlády. Slib ušetřit ve střetu s realitou ale může být velmi tvrdý náraz. Ministr zdravotnictví navíc v podstatě zrušili téměř všechna protikoronavirová opatření. Otázkou je, co se stane v příštích dnech a týdnech.
Premiér o problémech ví
Problémů si je evidentně vědom i premiér Petr Fiala. Ve svém novoročním projevu připustil, že to bude jedno nejsložitějších a nejtěžších období od vzniku samostatné České republiky. Právě kvůli výše zmíněným tématům. „Za vládu vám mohu slíbit, že se budeme snažit, aby všechna nezbytná opatření byla maximálně rozumná, přiměřená a předvídatelná,“ uvedl podle Českých novin k problematice restrikcí brzdících koronavirus.
Lidé tak mohou brzy propadat deziluzi. Otázkou také zůstává, jaké bude napětí ve vládní koalici a jaká bude její soudržnost. Podle Honzejka se pravděpodobně v letošním roce koalice nejspíše nějak výrazně rozpadat nebude. Dlouhodobě může dojít například ke střetu mezi konzervativním křídlem v ODS kolem Alexandra Vondry a Jana Zahradila s Piráty, a to v otázce zahraniční politiky. Navíc se na tom projeví i předsednictví EU.