Lékárníci chtějí lidi očkovat už více než rok, došlo na ně až teď. Kvůli stávající vládě to ale ještě nemají jisté

V Česku je zhruba 6800 praktických lékařů pro dospělé a 4800 pro děti, ale očkuje podle dat ministerstva jen asi 3360 ordinací. Zubních lékařů je asi 7500 a lékáren kolem 2800.

i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Dosluhující kabinet schválil změnu zákona o ochraně veřejného zdraví, která by měla umožnit očkování proti covidu-19 v ordinacích zubních lékařů nebo v lékárnách. Návrh putuje do parlamentních komor, vláda chce, aby byl projednán ve zrychleném režimu. S tím, že by se do očkování mohli zapojit i zubní lékaři, přišla iniciativa Lékaři pomáhají Česku. Dlouhodobě po tom volají také zástupci lékárníků. Šéf lékařské komory Milan Kubek nadšený není, dříve řekl, že by to bylo jako „očkovat u benzínky“.

Stačit bude oddělený prostor

Novela podle ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha upravuje zmocnění, kdo bude moci proti covidu-19 očkovat a nastavuje základní pravidla. „Podmínky by měly být co nejjednodušší, aby to to bylo možné realizovat prakticky v jakékoliv lékárně,“ uvedl Vojtěch po jednání vlády. Samostatná místnost zřejmě nebude třeba, stačit by měl oddělený prostor. Dodal, že vychází z nové německé legislativy, která tam vešla v platnost minulý týden. Očkování v lékárnách je umožněno třeba v Polsku nebo ve Francii.

Česká lékárnická komora o možnost očkovat usilovala dlouhodobě, nejen v souvislosti s koronavirem, ale třeba i kvůli chřipce. „Předpokládáme, že přibližně 40 procent lékárníků by mělo zájem se očkování naučit a provádět. Jde také o to, kolik lékáren bude provozuschopných očkování provádět, náš odhad je, že zhruba čtvrtina lékáren by mohla splňovat podmínky,“ cituje viceprezidenta komory Martina Kopeckého Echo24.

Zubaři a lékárny? To ne

V Česku je zhruba 6800 praktických lékařů pro dospělé a 4800 pro děti. Podle dat ministerstva očkuje jen asi 3360 ordinací. Zubních lékařů je asi 7500 a lékáren kolem 2800. Novým návrhem není část zdravotníků nadšená.Očkování patří do ordinací praktiků, dětských lékařů, ambulantních specialistů, nemocničních lékařů. Nikoli do ordinací zubařů a lékárníkům. Povolíte praktikům, aby ve svých ordinacích prodávali léky?“ uvedl předseda České vakcinologické společnosti Roman Chlíbek na twitteru.

V minulosti návrh kritizoval i šéf České lékařské komory Milan Kubek. „U nás máme nějaké zdravotnictví, které funguje nějakým způsobem, nějak jsou rozdělené funkce. Pak by se mohlo říct: dobře, vždyť se léky prodávají u benzínky, tak budeme očkovat u benzínové pumpy,“ řekl serveru. Podle dat ministerstva zdravotnictví má v Česku ukončené očkování zhruba 60 procent populace. Většina z téměř 14,4 milionu dávek vakcíny proti covidu-19 byla podána v očkovacích centrech.

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články