udalosti247.cz
  • Doprava
  • Finance
  • Spotřebitel
udalosti247.cz
  • Doprava
    • Auto
    • Dálnice
    • Řidiči
    • Nafta
    • Parkování
    • Další »
  • Finance
    • Peníze
    • Pokuta
    • Poplatek
    • Důchody
    • Mince
    • Další »
  • Spotřebitel
    • Maso
    • Nakupování
    • Potraviny
    • Restaurace
    • Závadné potraviny
    • Další »
Sledujte nás:
Všechny rubriky »
udalosti247.cz » Zprávy » Pekaři, kteří odmítli upéct dort s homosexuální tematikou, vyhráli u Evropského soudu

Pekaři, kteří odmítli upéct dort s homosexuální tematikou, vyhráli u Evropského soudu

10. ledna 2022
Daniel Procházka
[email protected]

Podstatným článkem redakčního týmu webu Události24/7.cz je specialista na počasí a přidružené oblasti, Daniel Procházka, který se na našem široce zaměřeném webu pohybuje už pěknou řádku let. Daniel se věnuje především každodennímu spravování čtenářů o meteorologické situaci u nás i v Evropě. Vždycky ho podle jeho vlastních slov přitahoval divoký charakter přírody a její nepředvídatelnost a nespoutanost. I z toho důvodu se přes původně pouhé psaní meteorologických předpovědí dostal až k článkům o přírodních katastrofách, náhlých změnách počasí až třeba po nevídaných přírodních úkazech. Zároveň ale neskrývá ani svoji klidnější stránku, která má na Událostech na starost naopak články o bydlení a zahradě, které se řadí k jeho předním volnočasovým aktivitám.

Evropský soud pro lidská práva řešil neobvyklý případ. Týkal se dortu, který měli pekaři upéct pro soukromé účely. Jádrem sporu byl nápis „Podporujte manželství gayů“.

pekar zakusky
Zdroj fotografie: Depositphotos

Obsah článku

  1. Lee podle soudu nevyčerpal všechny možnosti
  2. Rozsudek může rozpoutat další podobné žaloby

Definitivně skončila severoirská právní kauza, která se vleče už od roku 2014. Spor vyvolal velkou mediální kauzu, o které informují přední světová média, jako například BBC. Pekaři křesťanského vyznání odmítli upéct dort s tímto nápisem. Gareth Lee z Belfastu si tehdy objednal cukrovinku s obrázkem dvou loutek z pořadu „Sezame, otevři se“ s nápisem „Support Gay Marriage“. Manželé Daniel a Amy McArthurovi objednávku v přepočtu za zhruba tisíc korun nejprve přijali.

Lee podle soudu nevyčerpal všechny možnosti

Později ale manželé změnili názor a zakázku odmítli. Jako důvod uvedli, že jsou křesťané a něco takového je proti jejich víře. Lee, kterého podpořila Severoirská komise pro rovnost, pak rozpoutal právní bitvu kvůli domnělé diskriminaci, která trvala dlouhých sem let, píšou Novinky. Severoirským daňovým poplatníkům se podpora v této kauze dost prodražila. Stála je celkem 251 tisíc liber, tedy v přepočtu 7,36 milionu korun.

Britské soudy žalobu jeden po druhém postupně zamítaly. V poslední instanci to byl v roce 2018 Nejvyšší soud Spojeného království. Ve svém odůvodnění píše, že manželé McArthurovi nejednali na základě zákazníkovy orientace, ale vyhrazovali se proti nápisu, proti kterému by se vyhrazovali stejně, ať už by ho žádala kterákoliv jiná osoba kterékoliv sexuální orientace. Soud teď odmítl žalobu s tím, že Lee nevyčerpal všechny možnosti národních soudů, protože neargumentoval zásahem do svých lidských práv.

Rozsudek může rozpoutat další podobné žaloby

Žalující Gareth Lee řekl, že je z rozhodnutí soudu nezabývat se případem zklamán. Rozsudek označil za ušlou příležitost. „Každý má svobodu projevu a ta musí platit i pro gaye, lesby a transsexuály. Nápis na dortu byl můj a já zaplatil společnosti, aby ho na dort vyrobila. Od nikoho z nás by se nemělo očekávat, že bude muset zjišťovat přesvědčení majitelů společnosti, než vstoupí do jejich obchodu nebo zaplatí za jejich služby,“ vysvětlil.

manzele mcarthurovi
Zdroj fotografie: S vědomím Briana Lawlesse / Twitter
Amy a Daniel McArthur

Na první pohled se tento spor může zdát legrační. Ukazuje však, jak těžké je určit, kde se vlastně nachází hranice mezi diskriminací a právem na vlastní přesvědčení. Problém se netýká jen sexuality, ale třeba i toho, jestli může například muslimský pekař odmítnout vyrobit dort s nápisem týkající se křtin nebo Vánoc. Případ dortu už být projednáván britskými soudy nemůže. Není ovšem vyloučeno, že v dalších podobných případech půjde už rovnou o žalobu kvůli porušení lidských práv.

Štítky
#soud
Líbí se vám tento článek? Tak pojďte diskutovat.

Chcete dostávat pravidelně novinky?

Kliknutím na tlačítko „Odeslat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Babišovi v slzách: Zemřela milovaná psí členka rodiny. Elince bylo 14,5 roku

Babišovi v slzách: Zemřela milovaná psí členka rodiny. Elince bylo 14,5 roku

VIPZivot.cz
VIPZivot.cz
3 h
Druhá dcera Karla Gotta se slávě vyhýbá a o otcovy peníze nikdy nejevila zájem. Pracuje jako normální člověk

Druhá dcera Karla Gotta se slávě vyhýbá a o otcovy peníze nikdy nejevila zájem. Pracuje jako normální člověk

VIPZivot.cz
VIPZivot.cz
15 h
Česká tenistka zažila agresivní útok trenéra: Poznala jsem ho, byl to manipulátor

Česká tenistka zažila agresivní útok trenéra: Poznala jsem ho, byl to manipulátor

sportyzive.cz
sportyzive.cz
8 m
Fotbalový klub má posilu z televizní show. Jeho nová moderátorka je v kontaktu s brankářem Kinským

Fotbalový klub má posilu z televizní show. Jeho nová moderátorka je v kontaktu s brankářem Kinským

sportyzive.cz
sportyzive.cz
8 m
Hokejový mistr světa přišel o místo. Skončil na tribuně a čeká ho nejistá budoucnost

Hokejový mistr světa přišel o místo. Skončil na tribuně a čeká ho nejistá budoucnost

sportyzive.cz
sportyzive.cz
8 m

David Rath se může už brzy dostat z vězení. Státní zástupkyně ale proti rozhodnutí soudu podala stížnost

David Rath se může už brzy dostat z vězení. Státní zástupkyně ale proti rozhodnutí soudu podala stížnost

Za propagaci drog dostal Pirát a šéfredaktor časopisu Legalizace podmínku

Za propagaci drog dostal Pirát a šéfredaktor časopisu Legalizace podmínku

Kauza Čapí hnízdo míří do finále. Státní zástupce navrhl Babišovi podmínku a tučnou pokutu

Kauza Čapí hnízdo míří do finále. Státní zástupce navrhl Babišovi podmínku a tučnou pokutu
ABCmedia logo
Další portály spadající pod abcMedia Network, s.r.o.

AutoŽivě.cz

  • Aktuality
  • Autoživě testy
  • Ojetiny
  • Rady
  • Technický koutek
  • Zajímavosti
  • #nehoda
  • #elektromobil
  • #servis
  • Startujete promrzlé auto správně? Tuhle chybu dělá letos většina řidičů, motoru zkrátí životnost už za 60 vteřin
  • Kvíz: Pamatujete si náklaďáky z doby socialistické ČSSR? 10 z 10 otázek nikdo nezodpověděl správně. Co vy?

SportyŽivě.cz

  • Basketbal
  • Formule 1
  • Fotbal
  • Hokej
  • MMA
  • Tenis
  • #sk-slavia-praha
  • #fc-viktoria-plzen
  • #fortuna-liga
  • Česká tenistka zažila agresivní útok trenéra: Poznala jsem ho, byl to manipulátor
  • Fotbalový klub má posilu z televizní show. Jeho nová moderátorka je v kontaktu s brankářem Kinským

VIPživot.cz

  • Celebrity
  • #královská rodina
  • #Karel Gott
  • #slovenské celebrity
  • Babišovi v slzách: Zemřela milovaná psí členka rodiny. Elince bylo 14,5 roku
  • Druhá dcera Karla Gotta se slávě vyhýbá a o otcovy peníze nikdy nejevila zájem. Pracuje jako normální člověk

Vařímedobroty.cz

  • Cukroví
  • Omáčky
  • Předkrmy
  • Recepty
  • Rychlé pokrmy
  • #cukr
  • #kuřecí maso
  • #med
  • Matcha – trendy drink, nebo tradiční lék?
  • 50+ nejlepších receptů na domácí pomazánky: Hodí se na chlebíčky, jednohubky i jen tak k večeři na chleba

DámskýDeník.cz

  • Domácnost
  • Krása
  • Lifestyle
  • Móda
  • Vztahy
  • #počasí
  • #letadlo
  • #herec
  • Jihočeští kriminalisté a potápěči našli na dně Lipna auto s lidskými ostatky
  • Po porodu nemohla uvěřit svým očím. Právě narozené miminko podle ní vypadalo jako mimozemšťan

MMAmag.cz

  • Zahraniční MMA
  • CZ/SK MMA
  • Videa
  • UFC
  • KSW
  • #jiří procházka
  • #oktagon
  • #ufc
  • Dojemné gesto mladé hvězdy UFC. Chce koupit mamince dům
  • Bojovník UFC opět zpochybňuje historii a zastává se Hitlera
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex

Copyright © 2016-2025 abcMedia Network s.r.o. - Theme v1.0.5

Obsah je chráněn autorským právem. Jakékoli užití včetně publikování nebo jiného šíření obsahu je bez písemného souhlasu zakázano.