Situace na Ukrajině je i nadále vážná. Rusové před pár dny obsadili Černobyl a v neděli Putin nařídil uvést ruské jaderné síly do vysokého stupně bojové pohotovosti.
Vladimír Wagner je vědeckým tajemníkem Ústavu jaderné fyziky Akademie věd České republiky. Zabývá se hlavně experimentálním studiem horké a husté jaderné hmoty v relativistických srážkách těžkých iontů a možností transmutace vyhořelého jaderného paliva pomocí intenzivních zdrojů neutronů
Proč bylo pro Rusko získání Černobylu tak důležité?
Podle mého názoru nejde Rusům o Černobyl. Jde čistě o to, že je to nejkratší cesta do Kyjeva z Běloruska.
Hrozí Evropě z Černobylu nebezpečí? Může dojít k jeho poškození?
Evropě určitě nebezpečí nehrozí. Úniky radioaktivity by hrozily v případě masivního poškození nového sarkofágu. Ovšem tyto úniky by měly dopad pouze v blízkém okolí, tedy v samotné Černobylské zóně. A nepředpokládám, že by se zrovna v jeho blízkosti bojovalo.
Myslíte si, že Rusové už v okolí Černobylu zůstanou?
Rusové obsazení zdůvodňují tím, že chtějí chránit objekty. Zdá se, že nechali ukrajinské pracovníky, aby se o objekty starali. Myslím si, že nebezpečí poškození objektů, zvláště tedy nového sarkofágu, by hrozit nemělo.
Může být jedním z důvodů, proč Rusko obsadilo Černobyl, také to, že se jedná o velký symbol, který zná celý svět?
Hlavním důvodem obsazení Černobylské jaderné elektrárny byla její poloha. Hlavní kolony techniky pro obsazení Kyjeva směřují ze severu z Běloruska. A pro zajištění jejich zásobování a logistiku potřebuje mít ruská invazní armáda zajištěno i obsazení prostoru, který obsahuje i Černobylskou jadernou elektrárnu. Do jisté míry byl však i podle mého názoru způsob a rychlost jejího obsazení dán jejím symbolickým významem.
Mohli tak podle vás Rusové demonstrovat svou sílu?
Spíše bych řekl, že tam byla obava z velmi negativní symboliky, kdyby zde došlo k bojům a poškození některé z budov, hlavně tedy nového sarkofágu. Ukrajinští pracovníci elektrárny si tuto negativní symboliku a svou zodpovědnost uvědomují, a tak se podvolili ruské okupaci zařízení. I když určitě neradi. Kdyby však Černobylská jaderná elektrárna byla jinde, v místě, kde neprobíhal útok na jiný cíl, tak myslím, že by ji ruská armáda neobsazovala.
Zmínil jste, že se o objekty nejspíš i nadále starají pracovníci z Ukrajiny. Co kdyby je nahradili Rusové? Mohlo by se něco změnit?
Rusové posílají na Ukrajinu vojáky, bojové jednotky a ne odborníky. Chtějí porazit Ukrajinu, nyní hlavně Kyjev, kde je ukrajinské vedení. Takže pro ně nemá smysl vyměňovat pracovníky a odborníky, kteří pracují v objektech Černobylské jaderné elektrárny.
Teoreticky, mohou Rusové toho, že jsou v Černobylu, nějak zneužít? Mohou zneužít nějaká data, případně další informace?
S likvidací následků havárie v Černobylu, a i likvidaci dosloužilých bloků, které nebyly zničeny, pomáhají mezinárodní odborníci. Je tady řada mezinárodních misí, například z Mezinárodní agentury pro atomovou energii. Ruští odborníci zde nezískají žádné nové informace, které by neměli, nebo nemohli získat jinak.
Zdá se, že z Černobylu nebezpečí nehrozí. Velkou hrozbou jsou ale jaderné zbraně. Kdyby byly použity, dalo by se ještě zabránit katastrofě, nebo už by byla nevyhnutelná?
Zvláště po nedělních vyhrůžkách Putina u něj bohužel nelze hrozbu použití jaderných zbraní vyloučit. Pochopitelně dopady jejich použití závisí na tom, v jaké formě a množství by byly uplatněny. V okamžiku jejich prvního použití však už lze jen těžko odhadnout, co by následovalo.
Jak velká je jaderná síla Ruska?
Odhaduje se, že Rusko má okolo šesti tisíc jaderných hlavic. Pochopitelně je otázka, kolik má nosičů, které je mohou přepravit a kam. Myslím však, že je možné říct, že Rusko patří k těm státům, které jsou schopny jadernými zbraněmi zničit svět.
A jak je na tom s jadernými zbraněmi Ukrajina?
Ukrajina měla jaderné zbraně z dob Sovětského svazu. Těch se vzdala právě za záruky své územní celistvosti ze strany Ruska. Všechny tak byly převezeny právě do Ruska. V současné době Ukrajina žádné jaderné zbraně nemá.