Už 15. března 2024 bude policie lidem hromadně zabavovat auta. Hrozí, že přijdete o svůj vůz i vám?

Na to, že za porušení dopravních předpisů následuje trest od policie si již řidiči zvykli. V některých případech však mohou dokonce přijít i o auto.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Každý, kdo má řidičský průkaz se zavazuje k tomu, že bude dodržovat předpisy. V opačném případě samozřejmě hrozí postih ve formě pokuty, někdy však může být trest ještě horší. Psali jsme na Událostech247 o tom, že jednou ze zemí, která je na řidiče velmi přísná, je třeba Polsko.

Zabavené auto propadne státu

Pokud do sousední země jezdíte třeba za levnými nákupy, měli byste za volantem dodržovat předpisy. Jinak se vám může stát, že zpátky domů pojedete maximálně autobusem. Zásadní porušení předpisů v zahraničí nás totiž může vyjít dráž než doma. Psal o tom web AutoŽivě. Na Událostech247 jsme upozornili na to, že od poloviny března začne v Polsku platit nový zákon. Ten policistům umožní v některých případech zabavit řidičům jejich auto. Původně měla novela trestního zákona i se zabavením vozu vstoupit v platnost už 1. října 2023, dodává web Aktuálně.

Od března 2024 začne policie lidem brát auta. Stačí udělat špatně jednu věc a domů půjdete pěšky

Stát se to může těm, kteří za volant usednou opilí. V okamžiku, kdy jim policie naměří 1,5 a více promile v krvi, mohou se se svým autem rozloučit, jak Události247 psaly už dříve. Jejich vůz pak navíc může propadnout státu a zamířit do dražby, pokud o tom rozhodne soud, takže o něj nenávratně přijdou. Pokud navíc opilý řidič způsobí nehodu, jeho auto bude zabaveno a zkonfiskováno i v případě, že má v krvi „jen“ jedno promile, upozornil na síti X Michal Bláha.

Řidič si výjimečně může svůj vůz koupit zpátky

Psali jsme o tom, že výjimkou budou případy, kdy řidič, který se prohřešku dopustil, není majitelem vozidla. V takovém případě má majitel možnost si auto od státu zpět odkoupit za jeho tržní cenu. V případě, že se jedná o recidivistu, polský stát zabaví vozidlo i tehdy, pokud mu policie naměří „pouze“ půl promile. Cílem legislativní úpravy je zvýšení bezpečnosti na silnicích a také eliminace nehod zaviněných řidiči pod vlivem omamných a návykových látek, dodává web AutoŽivě.

iZdroj fotografie: JiriMatejicek / Creative Commons / CC-BY-SA
Výše zmíněný zákon se bude vztahovat i na české řidiče, kteří pravidla poruší na území Polska

Zabavit vůz však může policie řidiči také v případě, že řidič způsobí dopravní nehodu a ujede od ní, a to bez ohledu na to, jestli byl střízlivý či nikoliv. V Polsku opilí řidiči ročně způsobí zhruba 100 tisíc dopravních nehod. „Podle mě je to v pořádku a měli by to zavést i u nás, protože jsem bohužel byla zrovna účastnicí nehody, kdy do mého auta najel opilý řidič, kterému pak policie naměřila přes dvě promile. Myslím, že byl pod vlivem,“ popsala Událostem247 paní Erika.

Co si o tom všem myslíte vy? Podělte se s námi o váš názor v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
50 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články