Řada oblíbených potravin už možná brzy zmizí z obchodů. Nemáte je v oblibě i vy?
Na to, že z Evropské unie přichází nejrůznější zákazy a příkazy už si Češi zvykli. Mnohá nařízení se však nesetkávají s přílišným nadšením. Značný odpor v minulosti vzbudilo například rozhodnutí o zákazu prodeje nových aut se spalovacími motory od roku 2035, jak psaly Události247. A řadě Čechů se nejspíš v případě schválení nebude líbit ani diskutovaný zákaz látek PFAS, jež se vyskytují například v teflonovém nádobí. Nyní EU chystá zákaz několika oblíbených potravin.
Jste milovníkem těchto potravin i vy?
Jedná se o nejrůznější potraviny s uzenou či kouřovou příchutí. Mnozí Češi přitom tento typ potravin milují a nedají na ně dopustit. Už brzy ale možná budou mít utrum a své oblíbené pochoutky si zkrátka nekoupí. Jak totiž píše web dTest, v EU se diskutuje o zákazu těchto potravin. Jedná se přitom o celou řadu jídel. Zákaz by se týkal třeba vybraných instantních polévek, chipsů, sýrů, slaniny nebo hotových jídel.
Důvodem navrhovaného zákazu jsou potenciální zdravotní rizika, jež konzumace těchto potravin přináší. Jak dále uvádí web dTest, přísady, které jsou produkovány zkapalněním dřevěného kouře, byly identifikovány Evropskou agenturou pro bezpečnost potravin (EFSA) jako potenciální genotoxické látky. V důsledku toho mohou způsobit poškození DNA a zvýšit riziko vzniku rakoviny a dědičných onemocnění.
Z obchodů možná zmizí už brzy
Jak dále připomíná server dTest, o rizicích tohoto aroma se mluví již asi 15 let. Konkrétně se problematičnost těchto látek ukázala v letech 2009 a 2012, na základě čehož došlo ke zpřísnění podmínek, jež musí tyto látky splňovat, píše web TN. Intenzivněji se pak o zákazu těchto látek u potravin mluví od loňska. A zdá se, že debata se chýlí ke konci.
Podle webu dTest by zákaz mohl začít platit již letos v březnu. V praxi však mizení těchto potravin bude trvat daleko déle. Jak totiž upozorňuje web dTest: „Kouřové příchutě možná budou brzy zakázány, ale bude jistě trvat měsíce, ne-li roky, než zmizí z regálů. Výrobcům je vždy poskytnut čas k přizpůsobení receptur a doprodání zásob.“