Takzvaní šmejdi jsou velmi vynalézaví a vymýšlejí nové a přesvědčivé triky, jak připravit důvěřivé lidi o úspory.
Podvodné SMS zprávy se bohužel stávají součástí našich životů. Události247 například v minulosti informovaly o podvodnících, kteří se vydávají za kurýry doručovacích služeb a posílají falešné SMS zprávy. Výjimkou však nejsou ani případy, kdy lidé naletí třeba na požadavek doplatit fiktivní poštovné. Jakmile z nich šmejdi vytáhnou potřebné údaje, nic už jim nebrání v tom, aby své oběti okradli.
Podvodné SMS zprávy jsou časté
Psali jsme na Událostech247 také o tom, že falešný zaměstnanec známého mobilního operátora kontaktoval muže s nabídkou digitální inovace a měl „štěstí“, že natrefil zrovna na důvěřivce. Mělo se jednat o přechod z tradiční SIM karty na modernější eSIM. Muž od neznámého na druhém konci drátu obdržel SMS s kódem, který pak umožnil podvodníkovi převzít kontrolu nad mobilem a tím si zajistil i vzdálený přístup k internetovému bankovnictví. Důvěřivého muže to stálo 850 tisíc korun.
Osvědčený trik je také vzbuzení naléhavosti a tlaku v SMS zprávách, což má lidi přimět k rychlému jednání. Pokud vám tedy také přišla podobná SMS zpráva, u které máte podezření, že by mohla být podvodná, rozhodně na ni nereagujte. Psali jsme i o tom, že podvodníci Čechům rozesílají SMS zprávy, které vypadají jako by je posílala Všeobecná zdravotní pojišťovna. Vyzývají k zadávání osobních údajů na falešném webu připomínajícím oficiální stránky VZP.
Nikdy na nic neklikejte
Policie v posledních týdnech eviduje tisíce pokusů o podvod a desítky případů, kdy podvodníci uspěli. A to především v souvislosti s telefonáty falešných pracovníků finanční správy. Lidem tvrdí, že pro ně mají přeplatek na daních, přitom z nich ale lákají údaje k internetovému bankovnictví, jak upozornil web TN. „Dobrý den, tady ministerstvo financí České republiky. Evidujeme u vás přeplatek na daních,“ popisuje web telefonát, ve kterém automat oznamuje tisícovkám Čechů radostnou novinu.
Oběti pak postupují podle instrukcí a přes odkaz v přijaté zprávě se proklikají až na falešné stránky finančního úřadu. Pokud zadají údaje ke své bankovní identitě, podvodníci se jim dostanou na účet a všechny peníze jsou pryč. Nikdy proto neklikejte na odkazy a ověřujte si, s kým mluvíte, radí resort financí. „Volali mi jako z banky, že se mi někdo naboural do bankovnictví a mám proto všechny peníze převést na jakýsi jiný účet. Nejdříve jsem se vyděsila, ale pak mi došlo, že jde o podvod a v bance jsem to nahlásila,“ popsala Událostem247 paní Jana.