Policie začala řidičům zabavovat auta: O své vozy už přišlo několik řidičů. Teď musí do práce pěšky, nebo autobusem

Policie se neustále snaží zvýšit bezpečnost na silnicích. Kromě pokuty, trestných bodů či zákazu řízení za některé přestupky, může také šoférům zabavit auto.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Mnohým řidičům přijde to, že by policie lidem za určitý přestupek zabavovala jejich auta, jako něco nepředstavitelného. V některých zemích je to však už denní realita. Události247 již dříve psaly o tom, že od letošního března mají v určitých případech tuto pravomoc policisté v Polsku. Zabavovat auto mohou polští policisté řidičům, kteří za volant usednou pod vlivem.

Tresty se neustále zpřísňují

Konkrétně vůz zadrží na 7 dní. Během této doby státní zástupce určí další postup a soud bude následně rozhodovat, jestli dojde k propadnutí vozidla ve prospěch státu, nebo k jeho vrácení majiteli. Pokud dané vozidlo není ve vlastnictví řidiče, například u sdílených nebo půjčených aut, stát auto nezabaví. Místo toho však musí šofér uhradit jeho průměrnou tržní cenu. Víte od nás, že kromě Polska je to od letošního března možné také v Rakousku.

Policie bude od března 2024 lidem ve velkém zabavovat auta. Hrozí to i vám?

V sousední zemi totiž nedávno vstoupila v platnost přísná novela zákona o silničním provozu, která mimo jiné umožňuje policii za určité přestupky zabavovat auta. Lidem tak nezbude nic jiného, než namísto jízdy autem chodit pěšky či jezdit autobusem. Policisté k tomuto kroku mohou přistoupit v případě, že řidič překročí povolenou rychlost v obci o více než 80 km/h nebo mimo obec o více než 90 km/h. Cílem má být co nejvíce odradit řidiče od páchání takovýchto přestupků a tedy zvýšit bezpečnost na silnicích.

Auto vám sešrotují a jdete sedět

Že se to může pořádně nevyplatit, už se přesvědčil například majitel unikátního Volkswagenu Polo R WRC. Ten v Rakousku výrazně překročil povolenou rychlost. Tento malý sportovní hatchback, kterého se vyrobilo pouhých 2500 kusů, mu zabavila policie. V současné době se čeká, jestli se auto vrátí ke svému řidiči, nebo půjde do dražby, jak upozornil web Autosalon. Teprve 24letý řidič z Vídně se kolem policejního radaru prohnal rychlostí 184 km/h, maximální povolená rychlost byla 80 km/h, jak píše rakouský web Heute. 

iZdroj fotografie: Policie ČR
V řadě okolních zemí platí přísná silniční a dálniční pravidla

Králem tvrdých sankcí pro řidiče je ovšem Švýcarsko, kde nejen, že řidiči za překročení rychlosti vůz zabaví, ale dokonce ho i sešrotují, a to bez ohledu na to, jestli ho vlastníte vy nebo třeba leasingová firma. Řidič pak může jít dokonce až do vězení, píše Autosalon. „Podle mě by to měli zavést všude, takovýto trest by piráty silnic a opilé řidiče mohl od podobných riskantních kousků odradit. Vždyť většina z nich třeba na dálnici rychlost nedodržuje,“ říká Událostem247 pan Roman z Přibyslavi.

Měla by se podle vás podobná pravidla zavést i v tuzemsku? Napište nám to v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články