Pokud budete mít v některých zemích při řízení na nohou špatné boty, můžete dostat vysokou pokutu.
O nejrůznějších pokutách, které mohou řidiči dostat, informujeme na Událostech247 poměrně často. Od letoška se například zvyšují pokuty za telefonování za volantem. Na tento přestupek, který v posledních letech nabývá na četnosti, upozorňovaly Události247 už v minulosti. Nově za to šoférům hrozí sankce až 3500 korun na místě. Pokud by se věc dostala do správního řízení, hrozí řidiči pokuta až 10 tisíc korun a k tomu 4 trestné body.
Špatná obuv může vést k nehodě
Častým nešvarem je také používání ostřikovačů, ovšem ne k tomu, aby si řidiči očistili přední sklo. Jak jsme psali už dříve, je to také nástroj k tomu, jak se pomstít ostatním účastníkům provozu za nevhodné chování. Kromě populárního vybržďování nebo problikávání dálkovými světly, často mačkají i páčku ostřikovačů a tím auto za sebou na několik vteřin oslepí. V případě, že je ostřikování použito proti motorkářům nebo cyklistům, může jít o velké nebezpečí.
Možná by vás nenapadlo, že velmi důležité může být také to, co máte za volantem na nohou. České zákony nestanovují, v jaké obuvi by se mělo řídit. Závisí tedy na řidiči vozidla, v čem on sám za volant usedne. Jako argumenty je možné uvést průzkum z Velké Británie, kde téměř 27 procent řidičů přiznalo potíže během řízení kvůli špatnému obutí. 5 procent bylo přesvědčeno o tom, že špatná obuv může vést k nehodě.
Ve které obuvi radši za volant nesedat
Podle expertů jsou za volantem nebezpečné tyto druhy obuvi: sandále s otevřeným podpatkem, boty s otevřenou špičkou, žabky, vysoké podpatky a boty na klínu. Dále boty s vysokou podrážkou, boty s kluzkou podrážkou nebo jinak nepřilnavé a boty s dlouhými tkaničkami. Jedná se ale i o boty, které nejsou na noze pořádně upevněny a v neposlední řadě také o zcela bosé nohy. Uvedená obuv by mohla zapříčinit to, že budeme mít pro pedály špatný cit, nebo se nám o ně může bota zaháknout.
V některých zemích už povolenou obuv uzákonili. Například v Německu hrozí pokuta až 30 Euro, když vás německá policie zastaví třeba v sandálech nebo naboso. Ve Velké Británii je nařízení, že oblečení a obutí řidiče nesmí bránit v bezpečném provozování vozidla. Vše ovšem záleží na uvážení policisty. Špatnou obuv může pokutovat také policie v Bosně a Hercegovině nebo v Maďarsku. „Jedou se mi stalo, že se mi zahákla tkanička o pedál a málem jsem nezabrzdil. A to jsem ty tkaničky neměl nijak dlouhé,“ řekl Událostem247 pan Michal z Přerova.