Poplatek za platbu kartou: Češi o něm neví, na jediném nákupu pak přichází o spoustu peněz

Bezhotovostní placení se stalo nedílnou součástí našeho života. Kartu používá stále více lidí.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Banky začaly zavádět a zvyšovat nejrůznější poplatky. Kromě toho, že tak chtějí vydělat, se snaží klienty přimět k tomu, aby více využívali internetové bankovnictví a co nejméně zatěžovali zaměstnance banky. Týká se to nejrůznějších služeb, od zadávání platebních příkazů na pobočce až po zasílání papírových výpisů.

Bankovní poplatky

Některé bankovní instituce se například rozhodly zavést poplatky za potvrzovací SMS zprávu při používání internetového bankovnictví. Mezi další banky, které přistoupily ke zdražování, patří třeba UniCredit Bank. Jak od nás víte, lidé si zde nově připlatí hned za několik služeb, mimo jiné za ověřovací a informační SMS, papírové výpisy, platební příkazy v provozovně nebo za některé výběry z bankomatů a zahraniční transakce.

Poplatek za výběr hotovosti z bankomatu: Banky chtějí sedřít Čechy z kůže. Kdo si nedá pozor, ten se nedoplatí

Teď se blíží doby letních dovolených a i na tom mohou některé banky vydělat. Spousta lidí totiž opět v zahraničí raději bude platit kartou, než aby si šla do směnárny vyměnit peníze. Jak upozornil web Novinky, to se jim ovšem může prodražit. Důvodem je služba zvaná DCC, tedy dynamická měnová konverze. Setkáte se s ní třeba když platíte nějaké zboží a obchodník se vás zeptá, jestli chcete danou částku zaplatit v korunách nebo v měně dané země.

Na co dávat při placení kartou pozor

I když vás může lákat použít platbu korunami, vždy je určitě výhodnější zaplatit v eurech. „To je pravda. Byli jsme teď na Mallorce a při koupi nějakých suvenýrů se nás prodavač zeptal, v jaké měně chceme kartou platit. Doporučil nám eura a měl pravdu. Potom jsme zjistili, že jsme opravdu ušetřili,“ popisuje Událostem247 paní Milada. Zástupce Air Bank pro Novinky uvedl, že jsou poplatky u provozovatelů terminálu obvykle o 5 až 15 procent horší než u českých bank.

iZdroj fotografie: Donald Trung Quoc Don (Chữ Hán: 徵國單) / Creative Commons / CC-BY-SA
Výběr ze zahraničních bankomatů se může lidem pořádně prodražit

U Raiffeisenbank je to pak mezi dvěma a deseti procenty. To samé se může stát i při výběrech z bankomatu. Některé bankomaty v zahraničí totiž mohou účtovat poplatky za použití. Ty, které poplatky neúčtují, by měly být označeny nápisem no free of charge, píší dále Novinky. „Tak s tím mám taky zkušenost. Musela jsem na pohotovost a nedalo se tam platit kartou. Peníze jsem proto vybírala v nedalekém bankomatu. Při výběru 100 euro mi přibyl ještě poplatek 300 korun,“ dodává paní Milada.

Setkali jste se v zahraničí při platbě kartou s výše uvedenými poplatky? Podělte se s námi v komentářích

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články