Někteří čeští zaměstnanci se mohou radovat. Dostanou totiž velmi štědře přidáno.
Události247 psaly například o tom, že některým lidem se zvýší výdělky. Například ve formě zvýšení stravného nebo díky novince v podobě náhrady za čas odpracovaný z domu. To ale není všechno. Někteří mají nárok i na další bonus od zaměstnavatele, který je několik desítek tisíc korun.
Nejvíce chybí instalatéři či ošetřovatelky
Psali jsme třeba o tom, že se to týká lidí, kteří pracují pro největšího výrobce aut v Česku, Škoda Auto. Ta svým pracovníkům totiž rozdává štědré bonusy. Nejenže firma od dubna zvedla mzdové tarify o 5 procent, ale ještě navíc pracovníkům přidala bonus ve výši 96 tisíc korun za práci odvedenou v roce 2023 doplněný jednorázovou odměnou 4 tisíce korun. Celkově má tak každý zaměstnanec 100 tisíc korun navíc.
Na českém trhu práce je však stále nedostatek některých profesí, a to vede některé firmy k tomu, že si takové pracovníky předcházejí. V květnu tak za nástupní odměnu vyšší v průměru o 19 tisíc korun mohli nastoupit vývojáři. Výrazně si polepšili instalatéři nebo ošetřovatelky. Vyplývá to z analýzy, kterou webu Finanční a ekonomické informace poskytl portál JenPráce. Nejvíce se posunuly nabídky nástupních mezd pro vývojáře, kteří se z dubnových zhruba 48 400 v květnu dostali na 67 700 korun.
Kteří pracovníci si naopak pohoršili
Nabídky nástupních odměn se zvedly v průměru o 8 000 korun i takzvaným koordinátorům a o 6 800 korun odborným pracovníkům. Ošetřovatelkám pak firmy oproti dubnovým 25 700 korun nabízely v květnu 31 500 korun. „To by mě zajímalo, podle čeho ty platy vždycky počítají. Já pracuji jako ošetřovatelka a měsíčně mám tak 24 tisíc korun. A že to není zrovna lehká práce,“ řekla Událostem247 paní Jarka z Pohořelic.
Na portálu Jen práce firmy v květnu nejčastěji hledaly zaměstnance s odborným vyučením bez maturity, poté následovalo středoškolské nebo odborné vzdělání s maturitou, základní vzdělání a vysokoškolské. Z jednotlivých odvětví si za pětileté období výrazně polepšili jen zaměstnanci v energetice, kde reálná mzda stoupla o 13,2 procenta. Ve všech ostatních došlo k reálnému propadu. Nejhlubší byl v kulturních a zábavních činnostech, píše dále web.