Kdo nezaplatí koncesionářský poplatek pro ČT včas, na toho si televize došlápne. Exekutoři začínají vymáhat obří pokuty

Pokut za neplacení koncesionářských poplatků mohou být přísné. V krajním případě mohou pro některé lidi skončit až exekucí.

i Zdroj fotografie: Venca24/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

O změnách, které od příštího roku v oblasti koncesionářských poplatků nastanou, psaly Události247 již dříve. Jednou z těch nejdůležitějších bude zvýšení sazeb. Za televizní vysílání budou Češi místo současných 135 korun nově platit 150 korun měsíčně. Poplatek za radiové vysílání pak vzroste ze 45 korun na 55 korun za měsíc. To ale není to jediné, co se změní.

Okruh poplatníků se rozšíří

Více peněz veřejnoprávní média nevyberou pouze pomocí zdražení poplatků, ale také zvýšením počtu lidí, kteří poplatek budou muset platit. Jak píše server Seznam Zprávy, ministr kultury Martin Baxa (ODS) chce zavést novinku, podle které budou muset poplatky hradit všichni Češi, kteří doma mají připojení k internetu. Rozhodující už tedy nebude to, zda vlastní televizi a rádio, ale bude stačit, že doma mají internet.

Koncesionářské poplatky pro ČT budeme platit všichni. Navíc daleko víc než doposud. Peníze odevzdají i Češi, kteří TV nesledují

A co hrozí těm, kteří poplatek hradit nebudou? Jak uvádí web E15, tito Češi mohou od veřejnoprávních médií dostat mastnou pokutu. Konkrétně se může jednat až o 10 tisíc korun za neplacení poplatků České televizi, poloviční částka, 5 tisíc korun pak hrozí těm, kteří nebudou platit Českému rozhlasu. Sankci 1 tisíc korun pak mohu dostat ti, kteří nenahlásí změny týkající se placení. Může jít třeba o zaniknutí důvodu pro osvobození ze sociálních důvodů nebo skutečnost, že poplatek přestanete hradit, protože jej nově platí jiný člen domácnosti, dodává web E15.

Za nezaplacený poplatek může hrozit i exekuce

Bohužel, u jednorázové finanční sankce případný trest za neplacení koncesionářských poplatků nekončí. Jak dále uvádí web E15, pokuty se mohou opakovat. A pokud lidé ani přesto dlužné částky neuhradí, mohou na ně veřejnoprávní média podat žalobu. To pak může způsobit, že kromě částky za nezaplacené poplatky a pokuty budou lidé rázem dlužit i úroky z prodlení či náklady na soudní řízení. A v důsledku toho se mohou dostat třeba i do exekuce.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
Pokuty za neplacení koncesionářských poplatků mohou lidé dostat i opakovaně

Že i takovéto příběhy se mohou stát dokazuje případ ženy z Opavy, o němž před 2 lety informoval web Blesk. Ta několik let ignorovala dluh 3 500 korun, který jí vznikl kvůli neplacení koncesionářských poplatků. Postupně dlužná částka vzrostla na 12 tisíc korun a posléze celá situace došla až tak daleko, že byla na ženu uvalena exekuce.

Souhlasíte s navýšením koncesionářských poplatků? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články