V poslední době skoro platí, že než se vydáte na nákup potravin, měli byste si zkontrolovat, jestli nejsou na seznamu zdraví nebezpečných.
O výskytu nebezpečných potravin v českých supermarketech Události247 pravidelně informují. Není to tak dlouho, co inspekce objevila například o červené fazole prodávané v řetězci Tesco. Víte od nás, že v nich byl prokázán výskyt herbicidu ve čtyřikrát vyšším množství, než povoluje zákon. Šlo o fazole vypěstované v Argentině a nevyhovující šarže měla 1 344 balení.
Kakao, které může poškodit ledviny
Závadné bylo také oblíbené holandské kakao od výrobce Kávoviny. Psali jsme, že ze svých regálů stáhly tento výrobek supermarkety Kaufland, Makro, Tesco a Billa. I zde bylo příčinou stažení z prodeje překročení povoleného limitu určitých látek. Konkrétně šlo o ochratoxin A. Podle společnosti Kávoviny nelze při konzumaci dané látky vyloučit možnost určitého zdravotního rizika. Může totiž poškodit ledviny a také oslabit imunitní systém člověka.
Pozor si dávejte i při nákupu rýže. Kontroly Státní zemědělské a potravinářské inspekce upozornili na Lagris rýže basmati, kterou objevili v prodejně Podravka v Dolní Lhotě. Konkrétně šlo o šarži DMT 22.11.2026 R PAK, s datem spotřeby do 22. listopadu 2026. Lidé by proto mohli mít tuto rýži ještě doma. Jak inspekce informovala na svém webu Potraviny na pranýři, v potravině byl více než dvojnásobně překročen maximální limit reziduí pesticidu acetamiprid.
Nebezpečná rýže
Web Jak v kuchyni upozornil, pesticidy, které se v našem těle postupně nahromadí, mohou mít například negativní vliv na naši nervovou soustavu a v extrémních případech může dojít dokonce až k trvalému a nezvratnému poškození mozku. Některé druhy pesticidů mohou také narušit hormonální systém. Studie izraelských vědců dokonce prokázala jistou souvislost mezi pesticidy a Parkinsonovou chorobou.
Pesticidy jsou také často spojovány s rakovinou a kožními problémy. I když je to paradox, nejvíce pesticidů obsahuje ovoce a zelenina. Známky pesticidů ovšem najdeme také v obilovinách. Jednou z možností, jak se jim vyhnout, jsou bio potraviny, které se pěstují bez umělých chemikálií a hnojiv. „Mám malé dítě a snažím se mu dát jen to nejlepší. Z mateřské si ale nemůžu dovolit kupovat jen biopotraviny, takže to prostě musím vždycky při nákupu risknout a doufat, že nakupuji noc závadného,“ řekla událostem247 paní Iva z Brna.