O tom, co si přibalit na dovolenou, aby vám nic nechybělo, jsme vás informovali několikrát. Teď se však dozvíte, co do kufru určitě nedávat.
Na dovolenou se těšíme celý rok. Je to odměna za to, že celý rok musíme chodit do práce a konečně si můžeme odpočinout. Většina lidí přitom neví, že mohou získat na dovolenou od svých zaměstnavatelů finanční příspěvek, jak psaly Události247 už dříve. Touto formou odměny zaměstnavatel zároveň motivuje své zaměstnance ke včasnému vyčerpání dovolené.
Jedna mušle může znamenat velké problémy
Pokud si říkáte, že letos se místo do oblíbeného Chorvatska vydáte někam do exotiky, měli byste si o dané zemi něco nastudovat. Například i to, jaký suvenýr si pak můžete odvézt domů. Jak upozornil web Dům a zahrada, jedním z nejznámějších zakázaných suvenýrů je slonovina, kožešiny z kočkovitých šelem, šperky z želvoviny a výrobky z hadí kůže. Jejich dovoz může vést k vysokým pokutám, nebo dokonce k vězení.
Spousta turistů si z pláží na památku odnáší mušličky nebo kousky korálů. V mnoha zemích je však sběr a vývoz těchto přírodních suvenýrů přísně regulován. Například sbírat mušle větší než 3 cm je na Azurovém pobřeží ve Francii zakázáno. Korály jsou chráněny úmluvou CITES, která reguluje obchod s ohroženými druhy rostlin a živočichů. „Když jsem byla na dovolené v Egyptě, chtěla jsem si odvézt pár mušlí. Naštěstí mě přátelé upozornili, že to se nesmí,“ řekla Událostem247 paní Iva z Ostravy.
Pozor také na větší množství léků
Web TN píše, že z Egypta je zakázáno také vyvážet léky ve větším množství. Jednu dobu byl například velmi populární vývoz léků podporujících růst svalů, úřady tedy začaly vývoz léků obecně omezovat. V asijských zemích, jako je Thajsko, Vietnam nebo Čína, jsou tresty za porušení pravidel velmi tvrdé. Mnohé produkty tradiční čínské medicíny totiž obsahují části chráněných zvířat a rostlin, což ne každý turista tuší.
Pokud byste chtěli vyvézt výrobky z tygřích kostí, nosorožčích rohů nebo želvoviny, mohli byste mít nemalé problémy s policií. V případě, že byste se vydali až do daleké Ameriky, mějte na paměti, že je odtam zakázáno vyvážet indiánské čelenky a výrobky z korálů, připomíná web Dům a zahrada. V Jižní Americe se vyhněte nákupu kaktusů a výrobků z chráněných druhů rostlin a živočichů. Například sběr orchidejí bez povolení je tam přísně zakázán.