Virtuální doba nám sice v mnohém zjednodušila život, ale stává se také pomocníkem pro nejrůznější šmejdy.
Podvodné telefonáty a SMS zprávy se bohužel stávají součástí našich životů. Události247 například informovaly o podvodnících, kteří se vydávají za kurýry doručovacích služeb a posílají falešné SMS zprávy. Výjimkou však nejsou ani případy, kdy lidé naletí třeba na požadavek doplatit fiktivní poštovné. Jakmile z nich šmejdi vytáhnou potřebné údaje, nic už jim nebrání v tom, aby své oběti okradli.
Podvodníci jsou velmi přesvědčiví
Psali jsme také o tom, že falešný zaměstnanec známého mobilního operátora kontaktoval muže s nabídkou digitální inovace a měl „štěstí“, že natrefil zrovna na důvěřivce. Mělo se jednat o přechod z tradiční SIM karty na modernější eSIM. Muž od neznámého na druhém konci drátu dostal SMS s kódem, který pak umožnil podvodníkovi převzít kontrolu nad mobilem a tím si zajistil i vzdálený přístup k internetovému bankovnictví. Důvěřivou oběť to stálo 850 tisíc korun.
Šmejdi jsou však velmi vynalézaví a neustále vymýšlejí nové finty, jak své oběti napálit. Nedávno se začali vydávat za pracovníky celní správy. Ta vydala varování před podvodnými telefonáty, které se z lidí snaží vylákat peníze za neuhrazené pokuty. Podvodníci zneužívají jméno úřadu a upozorňují občany na nezaplacené „velké pokuty“. Vyhrožují jim, že pokud je nezaplatí, přijdou o body z bodového systému řidiče.
Máte neuhrazenou pokutu, stojí v SMS zprávě
Dlužnou částku mají uhradit prostřednictvím telefonu nebo na podvodném odkazu. V některých případech je lidem sděleno i údajné číslo bankovního účtu celního úřadu, na který podvodníci vyžadují platbu dlužné částky v časově omezeném úseku. Na svém webu na to upozornilo Ministerstvo financí. Důrazně také upozorňuje, že se jedná o podvod s cílem vylákat z důvěřivých občanů finanční prostředky. V některých případech jsou úspěšní.
Celní správa v rámci dělené správy vymáhá pokuty, poplatky a odvody uložené jinými státními institucemi. S veřejností však nekomunikuje prostřednictvím telefonu ani zasíláním SMS zpráv a už vůbec nepožaduje platby přes telefon. Výši případných nedoplatků si zájemci mohou zjistit na místně příslušném celním úřadě, nebo na cPortalu po autorizovaném přihlášení. Proto opět platí, nikdy nikomu po telefonu či elektronicky nesdělujte své citlivé údaje, ani nikam neposílejte peníze.