O tom, že některé bankovky mohou mít mnohem vyšší hodnotu, než je jejich nominální, vás informujeme poměrně často.
Psali jsme například o několik desítek let starých stokorunách, jejichž hodnota se v ojedinělých případech může vyšplhat i na stovky tisíc korun. Například 1 kus 200korunové bankovky s chybně vytištěným bezpečnostním pruhem, takzvané zairovky, je možné vydražit dokonce i za půl milionu.
Koupí bankovky podpoříte dobrou věc
Letos mají sběratelé další možnost, jak získat platidlo, které může mít za pár let vysokou hodnotu. Necelý rok po vydání prezidentských poštovních známek totiž přišel na trh pamětní list v podobě desetimilionové bankovky s portrétem Petra Pavla. Při příležitosti prvního výročí jeho inaugurace ho vydala společnost VDN Promo ve spolupráci s Nadačním fondem Evy Pavlové. Na ten půjde také výtěžek z prodeje. Pamětní list podle autorů symbolizuje všech deset milionů Čechů, jak psal web iDnes.
Eva Pavlová založila nadační fond loni v listopadu s cílem podporovat děti a mládež ve vzdělávání a rozvoji, pomáhat samoživitelkám a samoživitelům a zlepšit kvalitu života seniorů. Zároveň chce podpořit mladé lidi v inovativních projektech s pozitivním dopadem na společnost. Celkem bylo vytvořeno deset tisíc bankovek. Pokud byste chtěli pomoci dobré věci, nebo si bankovku koupit jako sběratelský kus, jedna vyjde na 3 500 korun. Na zadní straně bankovky jsou všechna křestní jména, která se vyskytují v České republice.
Unikátní bankovky si lidé mohli koupit již dříve
Jak dále píše iDnes, v minulosti už vyšlo několik pamětních bankovek se známými osobnostmi. Například loni byla vydána bankovka s portrétem zpěvačky Hany Zagorové. Pamětní list vyšel rok po zpěvaččině úmrtí. Této bankovce dominuje zpěvaččin portrét, který je obklopen růžemi. Na rubu je ochranný prvek, a to text z mikropísma, ve kterém jsou vypsány texty z písní Hany Zagorové. Na první české pamětní eurobankovce se objevil Karel Gott.
První pamětní stokorunová bankovka byla vydána v roce 2019 k výročí sta let národní měny. Web iDnes popisuje, že na ní byl vyobrazen první československý ministr financí Alois Rašín. Soutěž o nejlepší návrh stokorunové bankovky tehdy vyhrála akademická malířka Eva Hašková. Ke stému výročí československé, respektive české koruny, vydala Česká národní banka také pamětní minci, a to v hodnotě 10 000 korun.