V dnešní době je finančně náročné nejen cestování autem kvůli cenám pohonných hmot, ale do peněz už leze i cestování hromadnou dopravou.
Události247 již dříve psaly o tom, že seod letoška zvýšily ceny jízdného ve vlacích i autobusech. Zvyšují se také pokuty za to, že lidé pojedou na černo, tedy bez zaplacené jízdenky. Obvykle jde o cenu jízdenky a maximální hodnotu přirážky, která činí 1 500 korun. To by se ale mohlo změnit. Jak psal web iDnes, ministerstvo dopravy se chystá tento limit navýšit až na 3000 korun.
Praha by mohla jízdné zvednout na dvojnásobek
Víc peněz za cestování ovšem zaplatí i lidé, kteří si jízdenky poctivě kupují. Jak upozornil web TN, od ledna totiž zřejmě čeká některá města a kraje další zdražování jízdného ve veřejné dopravě. Lidé si připlatí například v Ústeckém kraji a možná k tomu dojde také v Praze. Už na prosinec navíc ohlásily zdražování České dráhy. Za jízdenky Dopravy Ústeckého kraje lidé od ledna zaplatí v průměru o 15 procent víc než teď, což není zrovna málo.
Do ceny jízdného se prý promítne inflace. Naposledy Doprava Ústeckého kraje musela ke zdražení sáhnout před dvěma lety. Pražská roční Lítačka stojí už od roku 2015 stále 3 650 korun. Uvažuje se proto o jejím zdražení, a to dokonce až dvojnásobném. Primátor Zdeněk Hřib uvedl, že s takovýmto skokovým zdražením nesouhlasí a nevidí pro něj v tuto chvíli důvod. Podle něj má celá řada lidí v Praze hluboko do kapsy, a to není možné jen tak přehlížet.
Cestování vlakem podraží na jednu cestu o pár korun
Nedávno oznámily zvyšování cen jízdného také České dráhy. Už od poloviny prosince tak cestující za jízdenku zaplatí průměrně o pět procent víc. Při jízdě dospělého člověka bez jakékoliv komerční nebo státní slevy se jedná o zvýšení jízdného v rozmezí jedné až pěti korun, což ovšem není až tak likvidační částka. Českým drahám pak toto drobné zvýšení cen jízdného pomáhá mimo jiné financovat třeba modernizaci vlaků.
Například v Brně se zatím o zdražování jízdného neuvažuje. Měsíční „šalinkarta“ tam stojí 550 korun, čtvrtletní 1370 a roční pak 4750 korun. Lidé, kteří mají v pořádku poplatek za popelnice, navíc dostanou část z této sumy od brněnského magistrátu zpět. Konkrétně jim vrátí 1475 korun. To je zhruba třetina ceny ročního kupónu. „Vydat skoro 5000 korun naráz není zrovna málo, ale v tomto případě se mi to vyplácí, když pak část dostanu zpět,“ řekla Událostem247 paní Míla.