Mít vlastní nemovitost je snem mnoha lidí. Ne každý si ovšem uvědomuje, že to s sebou přináší také mnoho povinností.
Od 1. ledna 2024 vstoupila v platnost novela stavebního zákona, která přinesla řadu změn, jak jsme na Událostech247 informovali. Některé však mnohé majitele nemovitostí nepotěšily. Změny se týkají například stavební dokumentace. Lidé, kteří nemovitost prodávají, totiž nově nemusí kupujícím předávat dokumenty o jejich stavu.
Pokuty mohou být likvidační
Mezi další povinnosti, které musí majitelé domů splňovat, jsou takzvané energetické štítky na domech. Jak připomíná web Novinky, české domy je musí mít už 15 let. Podle tohoto štítku je možné určit, kolik zhruba bude provoz domu stát. Povinnost se dříve vztahovala pouze na novostavby. V současné době je však štítek v řadě případů nutný i u starších budov. Majitelé si musí štítek opatřit, pokud třeba chtějí svou nemovitost prodat nebo pronajmout.
Pokud si říkáte, že se bez energetického štítku obejdete, není to pravda. Při nedodržení této povinnosti totiž hrozí pokuta, která se u fyzických osob může vyšplhat až na 100 000 korun. U společenství vlastníků jednotek nebo majitelů bytových domů pak až na 200 000 korun, upozorňuje web Novinky. Energetický štítek je možné v ojedinělých případech nahradit také vyúčtováním dodávek energií za poslední tři roky.
Kde si štítek vyřídíte?
Existují ovšem výjimky. Týkají se historických budov a náboženských objektů, průmyslových či zemědělských budovy nebo dočasných staveb a domů menších než 50 metrů čtverečních. Štítek si lidé mohou nechat zpracovat u certifikovaných specialistů. Jeho příprava zabere několik dní a standardně vyjde na jednotky tisíc korun. Expert zohledňuje typ, velikost nebo stáří budovy. K tomu potřebuje mimo jiné od majitele získat projektovou dokumentaci stavby, píše dále web.
Pokud majitel dokumentaci nedodá, musí expert budovu navštívit osobně, což proces o něco zdrží a prodraží. Následné hodnocení funguje podobně jako v případě domácích spotřebičů. Budovy rozděluje do sedmi tříd, přičemž nejúspornější označuje písmenem „A“, ty nejméně úsporné pak „G“. Po vyřízení štítek platí 10 let nebo do doby, než dům projde zásadnější rekonstrukcí, která bude mít vliv na spotřebu energií. V takovém případě je třeba nechat si vystavit nový.