Těchto 5 mobilních aplikací raději smažte z telefonu. Špehují vás. Navíc kradou data i peníze

Stáhnout si do telefonu aplikaci vypadá naprosto neškodně, jenže v některých případech může vést ke ztrátě dat i peněz.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Již několikrát jsme na Událostech247 upozorňovali na nebezpečné mobilní aplikace. Často vypadají naprosto neškodně, ale obsahují nebezpečné viry a podle webu Novinky se mohou dostat i do mobilního bankovnictví a ukrást z něj peníze. V ohrožení jsou nejčastěji podle iDnes především telefony s operačním systémem Android.

Nebezpečný malware znovu udeřil

Android je z hlediska kybernetických útoků zdaleka nejzranitelnější a útočníci stále více využívají skutečnosti, že spousta uživatelů zabezpečení svých telefonů podceňuje. Není tedy žádný překvapením, že malware Mandrake, který řádil v roce 2020, se opět vrátil a znovu terorizuje telefony mnoha českých uživatelů. Jeho tvůrci přišli s rafinovaným způsobem, díky kterému může unikat kontrolám v Obchodu Play. Takových nebezpečných aplikací je podle webu TN mnoho. 

Všemi používaná mobilní aplikace bude nově za brutální poplatek. Máte ji v telefonu i vy? Připravte se, že budete muset platit

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Některé malwary se mohou dostat i do vašeho internetového bankovnictví.

Kyberbezpečnostní společnost Kaspersky v poslední době upozorňuje především na následující aplikace. Ty byly v Obchodě Play ke stažení od roku 2022-2024 a i když se je podařilo smazat, spousta Čechů je stále může mít ve svém telefonu. Konkrétně se jedná o těchto 5 aplikací: AirFS, Astro Explorer, Amber for Genshin, CryptoPulsing a Brain Matrix. Pokud máte některou z nich ve svém telefonu, urychleně ji smažte. 

Jak poznat škodlivou aplikaci?

Pokud patříte mezi uživatele Android telefonů, zpravidla je lepší se menším a neověřeným aplikacím vyhýbat obloukem. Právě ty často obsahují nebezpečné malwary a viry naprogramované k tomu, aby vám kradly data a v nejhorším případě i peníze z vašeho bankovnictví. Naštěstí existuje hned několik způsobů, kterými se závadné aplikace dají odhalit už během několika minut a tím se vyhnout obrovským problémům.

Jediným telefonátem převezmou podvodníci kontrolu nad vašim mobilem. Můžete se s ním rozloučit

iZdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
Dejte si velký pozor na to, jaké aplikace si stahujete do telefonu.

V první řadě byste měli věnovat pozornost lustraci autora aplikace. Pokud má vytvořenou pouze jedinou aplikaci, je vhodné se mít na pozoru. Samozřejmě je dobré spoléhat se i na recenze uživatelů – aplikace bez nich je lepší raději nestahovat. Dříve, než si nějakou aplikaci stáhnete, je také dobré přečíst si o ní něco na internetu. Stačí její název zadat do Google a třeba zjistíte, že s ní někdo měl v minulosti nemilé zkušenosti. 

V neposlední řadě samozřejmě věřte svému instinktu. Pokud vám aplikace připadá nedůvěryhodná a podezřelá, je lepší se jejímu stažení vyhnout.

Čtete před stažením aplikace její recenze?

Diskuze Vstoupit do diskuze
143 lidí právě čte
Daniela Beránková
Autor článku

Daniela Beránková

S praxí z oblasti médií mám letitou zkušenost, především v menších městských periodických časopisech. Editaci textů se věnuji přes deset let. Nyní své znalosti a zkušenosti uplatňuji na Událostech247.

Zobrazit další články