V rámci konsolidace veřejných financí vláda udělala změny i v oblasti zaměstnaneckých benefitů.
Podmínky stravování zaměstnanců prošly v poslední době hned několika výraznými změnami. Na jedné straně se to týká zaměstnaneckých benefitů, mezi než patří například příspěvky na stravování či sportovní aktivity. Na straně druhé se pak měnila i pravidla pro stravování bývalých zaměstnanců. A ve hře byl dokonce i jeho úplný konec.
Stravování pro bývalé zaměstnance bylo v ohrožení
Události247 již dříve informovaly o tom, že v rámci konsolidačního balíčku dočasně omylem zanikla možnost poskytovat bývalým zaměstnancům obědy za výhodnější ceny, které nebudou podléhat zdanění a odvodům. Zákon stanovoval, že tento benefit mohli čerpat jen ti, kteří denně odpracují alespoň 3 hodiny. Pokud firmy chtěly přispívat na obědy i bývalým pracovníkům, musely z nich ale odvádět státu daně.
To by nejspíš znamenalo konec tohoto výhodného stravování pro bývalé zaměstnance, neboť firmy by tento benefit kvůli jeho nevýhodnosti zrušily. Naštěstí však vláda tento omyl napravila. Od letošního července tak opět platí, že ani z obědů pro bývalé pracovníky firmy daně odvádět nemusí.
Změny se dotkly i příspěvků pro současné pracovníky
Zde se jedná o snížení nedaněné částky, kterou mohou zaměstnavatelé svým pracovníkům poskytnout coby zaměstnanecké benefity. Dříve činila výši průměrné mzdy na rok, nově je to jen její polovina. Pro letošní rok se jedná o částku 21 983 korun, příští rok pak vlivem růstu průměrné mzdy stoupne na 23 278 korun, dodává server Novinky. Zde tedy ke konci nedošlo, avšak vzhledem ke snížení částky, která nepodléhá danění, se logicky nejspíš snížil i objem poskytovaných benefitů.
Jedním z nejčastějších a nejoblíbenějších příspěvků je přitom právě ten na stravování, jak píše web E15. To potvrzuje také loňský průzkum Hospodářské komory, o němž informuje web Aktuálně. Podle něj v Česku nabízí stravování coby zaměstnanecký benefit dokonce 93 procent firem.