Nebezpečná potravina z Kauflandu: Máte ji doma? Za žádnou cenu ji nejezte, apeluje státní inspekce

Před odchodem na nákup potravin se v dnešní době už skoro vyplatí přečíst si, co zase Státní zemědělská a potravinářská inspekce zakázala.

i Zdroj fotografie: Bialo-zielony / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

I když potraviny prochází řadou přísných kontrol, čas od času se v regálech supermarketů objeví závadné kusy. Jejich konzumace pak může mít pro lidi vážná rizika. Všímat by si zákazníci měli nejen data spotřeby a neporušenosti obalu, ale také případných změn vzhledu, vůně nebo chuti potravin, jak jsme na Událostech247 upozornili už dříve. Ušetří tak nejen čas při případných reklamacích, ale především své zdraví.

Zákazníci většinu potravin nereklamují

Reklamaci zboží nebo vrácení peněz ale Češi moc neřeší, protože u potravin se často jedná o zanedbatelné částky. Upozornil na to web CNN Prima News. Experti přesto spotřebitelům radí, aby obchodníky na závady upozorňovali. Potraviny reklamuje v Česku asi 40 procent zákazníků. Pro dalších 60 procent je částka za zkažený jogurt nepodstatná a jen ho vyhodí do koše. Za potraviny se v České republice utratí zhruba 500 miliard korun.

Koupili jste si jednu z těchto 7 potravin? V obchodě vám za to dají peníze na ruku. Kdo se neozve, ten nic nedostane

iZdroj fotografie: Kirk / Creative Commons / CC-BY-SA
Do Kauflandu chodí každodenně nakupovat spousta Čechů

Jak pro web uvedl ekonom Lukáš Kovanda, asi 5 procent tohoto zboží je závadných. Obchodníci tak vydělávají zhruba 15 miliard korun na tom, že ho lidé nereklamují. Dalším nejčastějším důvodem reklamace je to, že nesedí cena. Často se stává, že lidé až doma zjistí, že je jiná, než bylo uvedeno v letáku nebo u cenovky v regálu. Jde o klamání zákazníka. V takovém případě má zákazník také nárok na doplacení cenového rozdílu, píše CNN Prima News.

Meruňky zapáchaly a byli v nich škůdci

Nedávno inspektoři Státní zemědělské a potravinářské inspekce vyrazili do obchodního řetězce Kaufland v Lanškrouně. Objevili tam sušené meruňky, které neprošly kontrolou. Jedná se hned o dvě závadné šarže. Ve všech kontrolovaných baleních se na vnitřní straně obalu a na plodech vyskytovali drobní bílí pohybující se škůdci, jak inspekce uvedla na svém webu Potraviny na pranýři. Meruňky dokonce zapáchaly po kvašení.

Varování: Všemi oblíbená pochoutka z Billy je ruleta se zdravím. Kdo to má doma, musí to okamžitě vyhodit

iZdroj fotografie: Sabri76/ Creative Commons / CC-BY-SA
Uvedené meruňky by lidé neměli konzumovat

V obou uvedených případech jde o balení sušených meruněk 100 gramů od značky FARMLAND. Výrobcem je společnost APEKA, s.r.o. a distributorem King Food Bohemia. První závadné sušené meruňky mají číslo šarže LOT 32724 a datum minimální trvanlivosti 2. 7. 2025. Druhý vzorek má číslo šarže LOT 13424 s datem minimální trvanlivosti 18. srpna 2025. Pokud tedy máte uvedené meruňky doma, určitě neváhejte a jděte je vrátit zpět do prodejny.

Koupili jste si někdy zkaženou, či jinak závadnou potravinu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
148 lidí právě čte
Martin Dvořák
Autor článku

Martin Dvořák

Zkušený sloupkař, který od roku 2015 působil v zájmových časopisech. V zpravodajství Událostí247 se nyní snažím čtenářům přiblížit domácí témata, která se jich přímo dotýkají.

Zobrazit další články