Na to, že se Evropská unie snaží o větší bezpečnost na silnicích jsme si už zvykli.
Už dříve přišla Evropská unie třeba s nápadem zakázat mladým jezdit autem po setmění, jak jsme psali na Událostech247. Důvodem je prý skutečnost, že až jednu pětinu všech vážných autonehod mají na svědomí mladí řidiči do 30 let. Tato data vychází z analýzy 32 evropských zemí. Mladí řidiči podle nich často používají za jízdy mobil a jezdí zbytečně rychle.
Mladí budou muset na dálnici přespávat?
Dalším nápadem na to, jak zlepšit bezpečnost v dopravě je to, že začínající řidiči by mohli řídit pouze auta vážící méně než 1 800 kilogramů. Navíc by ani po dálnici nemohli jet více než 90 km/h, což by mohl být velký problém, jak jsme psali již dříve. Začínající řidiči by také měli zakázáno usedat za volant mezi půlnocí a šestou hodinou ranní. Komise navrhuje, aby za případné neuposlechnutí byly ukládány velmi tvrdé tresty.
EU poukazuje třeba na případ, kdy se mladí vracejí z diskotéky. Je to opravdu kuriózní nápad, který evidentně nepočítá s tím, co budou tito lidé dělat v případě, že by dané nařízení nestihli. V takovém případě by museli v autě někde na odpočívadle nejspíš přespat a počkat, až se rozední a budou moci pokračovat v cestě. Po uplynutí „zkušební doby“ by mladí řidiči skládali další zkoušku a po jejím absolvování by se čas, který mohou strávit na dálnici, posunul.
EU chrlí jeden nápad za druhým
Důsledky podobných „nočních“ nehod přitom často bývají doslova tragické. Například jedna ze šesti nehod s následkem zranění v roce 2018 byla způsobena dospívajícími, jak upozornil web AutoŽivě. Mezi 19. a 5. hodinou zahynulo při dopravních nehodách 161 mladých řidičů, což je dvakrát více než ostatní věkové skupiny. Jedna ze šesti obětí pak podle statistik podlehla o víkendu v noci, píše dále web.
EU však necílí jen na řidiče, i když to tak vypadá. Brusel nedávno znovu přišel třeba s návrhem, který by omezil kouření cigaret, ale také užívání všech dostupných alternativ. Při kouření před restaurací, kavárnou, ale i na koncertě, by hrozila pokuta. Psal o tom web iDnes. Evropská komise doporučuje zákaz kouření rozšířit na veškeré venkovní nebo polovenkovní prostory, kde se mohou vyskytovat děti či mladiství.