Nový brutální poplatek za používání auta: 25 000 Kč ročně zaplatí tito řidiči

Někteří řidiči si za provoz svých aut značně připlatí, vyplývá z nové nizozemské studie.

i Zdroj fotografie: Martin Dvořák pro Události247
                   

Upozorňujeme čtenáře, že následující text a komentář je publicistickým článkem, který obsahuje soukromý názor autora.

Nové směrnice Evropské unie podporující elektromobily představují opravdu velkou změnu. Tedy alespoň v rámci evropského automobilového průmyslu. Jak je obecně známo, EU dlouhodobě tlačí na rychlý přechod ze spalovacích motorů na elektromobily. Zůstává ovšem otázkou, zda je takový krok vůbec ekonomicky rozumný.

Některá auta se majitelům prodraží

Jakkoliv se nám snaží někteří politici prezentovat elektromobily jako daleko ekonomičtější a efektivnější, než jsou auta se spalovacími motory, nedávná studie z Nizozemska ukázala něco jiného. Podle této studie, která zkoumala náklady na vlastnictví a provoz elektroauta po dobu čtyř let s ročním nájezdem 15 000 kilometrů, je vlastnictví elektromobilu daleko dražší.

iZdroj fotografie: Draceane / Creative Commons / CC-BY-SA
Tím, zda jsou elektroauta ekonomičtější se zabývá nová nizozemská studie

Dokonce i když vezmeme v úvahu různé dotace a daňové úlevy. I v takovém případě může elektromobil majitele vyjít daleko dráž. Oproti běžnému autu se spalovacím motorem je to za zmíněné čtyřleté období o skoro 100 000 Kč více. Tedy nějakých 25 000 Kč za rok. Problém se navíc netýká jenom vysoké pořizovací ceny elektromobilů.

Ekonomičnost elektromobilů

Studie počítala s řadou nákladů. Do svých kalkulací totiž nizozemští autoři zahrnuli jak zmíněnou pořizovací cenu elektromobilu, tak náklady na nabíjení takových aut, pojištění a případný odpis vozu. Jakkoliv se tak některým lidem může elektromobil jevit jako sympatická varianta, podobný neviditelný a brutální poplatek za vlastnictví a používání nového vozu s elektrickým pohonem může zajisté řadu lidí odradit.

iZdroj fotografie: Jiří Klimenský pro Události247
I přes výše zmíněné faktory jsou elektromobily u lidí stále oblíbenější

Závěrem pouze snad to, že i když se zdá, že v dnešní době je elektromobil snad jedinou správnou a ekonomickou variantou, realita může být zcela odlišná. Zejména pro běžného spotřebitele, který zmíněných 100 000 korun za čtyři roky, jak vyplývá ze zjištění výše zmíněné studie, zajisté na svých úsporách pocítí.

Zdroj: AutoŽivě

Uvažovali jste někdy o pořízení elektromobilu? Řekněte nám to v komentářích dole pod článkem

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články