Nová dopravní značka 2024: Kdo její význam nebude znát, ten bude mít co do činění s policií

Setkali už jste se někdy s touto značkou? A věděli jste, co vlastně znamená?

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Pokud si lidé myslí, že se jednou v autoškole naučí pravidla silničního provozu a do konce života mají vystaráno, jsou na omylu. Na silnicích čas od času přibývají nové značky či nastávají změny, které by řidiči rozhodně měli znát. Události247 například nedávno psaly o semaforu v Praze, na kterém pro rozsvícení zelené musí motoristé zmáčknout speciální tlačítko. Anebo o nové značce Stop protisměr, na niž lze narazit na dálnicích. Aktuálně se na některých silnicích objevuje další nová značka. Zjistěte, co znamená, ať pak nemáte problémy s policií.

Co tato značka signalizuje?

Někteří řidiči mohou narazit na novou značku, která začala přibývat na silnicích ve Francii. Jedná se o bílý kosočtverec na tmavě modrém obdélníkovém pozadí. Jak píše web TN, značí jízdní pruhy určené pro spolujízdu. Těmto vozům má urychlit jejich cestování a motivovat tedy i ostatní k tomu, aby tento ekologický způsob dopravy začali využívat. A co vám hrozí, pokud značku nebudete respektovat? Podle webu TN problémy s policií a pokuta až 135 aur, tedy asi 3300 korun. Dejte si na to tedy dobrý pozor.

iZdroj fotografie: Geschehen
Nová dopravní značka má využití tam, kde je více jízdních pruhů

Značka vak zdaleka nemusí být jediné řešení složité dopravní situace. Například v Německu fungují takzvané chytré pruhy. I jejich cílem je přispět k zefektivnění a zrychlení provozu. Narazit na ně pak můžete tam, kde je více jízdních pruhů a bývá zde hustý provoz, píše server TN.

Jak to funguje v praxi?

Pruhy umožňují dynamické řízení dopravního toku tak, že zpřístupní určité jízdní pruhy jen vybraným typům vozidel na základě aktuální situace v dopravě. A jsou skutečně chytré. Na základě analýzy dat získaných z množství senzorů a kamer rozmístěných podél vozovek vyhodnotí situaci a podle toho upraví zobrazovaný symbol. Tím pak do jízdních pruhů pustí vždy jen vybrané druhy vozidel.

Nová dopravní značka dělá řidičům vrásky. Kdo neví, co znamená, ten si koleduje. Za nedodržení hrozí pokuta a zákaz řízení

V praxi to tedy může vypadat tak, že v určitých časech se například otevřou dodatečné pruhy pro určité skupiny vozidel, jako jsou autobusy, auta s více cestujícími nebo elektromobily. Tím podporují efektivnější využití prostoru a snižují dopravní zácpy. V Česku však ani novou značku, ani chytré jízdní pruhy nehledejte. „My čekáme a uvidíme, jestli se dočkáme,“ dodává pro web TN redaktor časopisu Svět motorů Martin Karlík.

Uvítali byte podobnou značku či chytré jízdní pruhy i v Česku? Dejte nám vědět do komentářů

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Jiří Klimenský
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články