Bydlíte v nájmu? Možná o tom nevíte, ale podle zákona máte od majitele bytu nárok až na několikatisícovou odměnu

Mnozí o tom nemají ani tušení, ale každý, kdo bydlí v nájmu, má nárok na finanční odměnu. Ta se odvíjí od výše zaplacené kauce.

i Zdroj fotografie: Butz.2013 from Oslo / Berlin, NO / DE/ Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Každý majitel bytu má nárok na to, aby se před pronajmutím svého bytu zajistil proti riziku neplacení nájmu. Vůbec nejčastější zárukou je kauce, která častokrát odpovídá například dvěma nájmům. Vůbec nejčastěji se jedná o kauci vratnou, která je nájemníkovi po odstěhování vyplacena zpět. Málokterý nájemník ale ví, že na kauci vlastně může vydělat. Častokrát ani nevědí, že jim majitel bytu dluží peníze. Informoval o tom web Novinky.

Za bydlení v nájmu můžete dostat odměnu

Kauce je finanční pojistka pro majitele bytu. Pokud by nájemník byt jakýmkoliv způsobem zničil nebo poškodil, majitel by pak částku, která by měla pokrýt škody, vzal právě z kauce. To samé platí i v momentě, kdy se nájemník rozhodne nezaplatit část nájmu, a ta se pak z kauce odečte. V případě, že však nájemník byt žádným způsobem nepoškodí, je mu při odstěhování vyplacena celá kauce. V ten moment má ale zároveň nárok i na odměnu.

,,Zaplať nájem, pak budeš bydlet.” Podvodníci chtějí lidi nachytat na falešné nájemní smlouvy

iZdroj fotografie: Jan Polák/ Creative Commons / CC-BY-SA
Majitelé bytu by měli kauce vyplácet i s úroky

Onou odměnou je úrok. Mnozí o tom nemají ani tušení, ale majitel bytu je ze zákona povinen vrátit nájemníkovi kauci i s úroky, a to vzhledem k inflaci. V praxi to znamená, že pokud váš nájem činí 22 000 korun měsíčně, pak vaše kauce ve výši dvou nájmů dosáhla částky 44 000 korun. Při pětiprocentním úroku by vám pak majitel bytu měl vyplatit navíc 2 200 korun. Jak ale takové úroky fungují a kdo má nárok na to, aby byly přičteny k jeho kauci?

Úroky a jejich výše

Povinnost vrátit kauci i s úroky je stanovena zákonem, i když to smlouva výslovně neuvádí. Úroky jako takové musí odpovídat běžné sazbě v době uzavření smlouvy. Tady ale nastává první problém, protože výše úroku není zákonem stanovená. Konkrétní podmínky o výši úroku by tak měly být stanoveny při podpisu smlouvy. Pokud tomu tak není a pronajímatel nastaví příliš nízký úrok, nájemník má možnost požádat o pomoc specializované organizace. Mezi ně patří například Sdružení nájemníků.

Bydlíte v podnájmu? Máme pro vás špatnou zprávu, už brzy nebudete mít na zaplacení nájemného

iZdroj fotografie: Policie ČR
Výše úroků by se měla udávat ve smlouvě

Dříve to s kaucemi bylo tak, že musely být uloženy na speciálních účtech. Dnes je pronajímatelé mohou volně používat, a to za předpokladu, že kauci pak vrátí v plné výši. Každopádně právě v ten moment vzniká povinnost tyto částky úročit. Nájemníci si tak před uzavřením smlouvy musí dávat pozor na všechny detaily, a pokud budou chtít mít na kauci úroky, je lepší jejich přesnou výši zahrnout do smlouvy.

Věděli jste, že na kauci může být uvalen úrok?

Diskuze Vstoupit do diskuze
139 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články