Nákupní tašky se v poslední době různě omezují. Zatímco někde se zakazuje prodej těch plastových, jinde si je do obchodů nemohou zákazníci nosit vůbec.
Na to, že bezplatné igelitky už v obchodech nejsou k dostání, si lidé zvykli. Jak připomíná web České obchodní inspekce (ČOI), v Česku toto nařízení platí již od roku 2018. V některých státech jdou však obchodníci v zákazu igelitových či jiných tašek ještě dál.
Chystá se kompletní zákaz igelitových tašek
Jak píše web Novinky, například v americkém státě Kalifornie už si zákazníci za pár let do igelitky nákup nadají. Od roku 2026 tam totiž má platit plošný zákaz používání plastových tašek, a to ve všech supermarketech prodávajících potraviny. Důvodem je ekologie a větší ohleduplnost k planetě, která se plasty čím dál více zahlcuje.
Toto nařízení v Kalifornii navazuje na již platný zákaz tenkých igelitových sáčků. K tomu ostatně přistupují i další země. Již od roku 2019 je prodej jednorázových igelitových tašek zakázán například na Novém Zélandu, připomíná server ČT24. A k významné regulace jednorázových igelitových obalů by mělo v budoucnu dojít také v zemích Evropské unie, tedy i v Česku. Jak psaly Události247, používat by se měly pouze pro balení potravin, kde je to z hygienických důvodů nezbytné.
Jinde zakazují všechny nákupní tašky
Toto opatření v minulosti zavedli v dalším americkém státě, Washington. Nikoli však plošně, nýbrž pouze v prodejnách řetězce Giant Food. Jak informovaly Události247, zákazníci těchto obchodů si s sebou na nákup nesmí přinést tašky, které jsou větší než 35 × 35 × 15 centimetrů. V případě větších tašek je musí nechat u vchodu do prodejny, kde si je po zaplacení mohou zase vyzvednout.
Mnohé toto pravidlo nejspíš překvapí a pátrají po důvodu, jaký má. Nejedná se o ekologii, jak tomu bylo v popsaných případech výše. Důvodem je snaha zamezit krádežím, jak dodává server iDnes. Mnozí zákazníci totiž často využívali velkých tašek k tomu, aby si z obchodu nelegálně odnesli nezaplacené zboží. A tomu by měl zákaz předejít.