Zákaz používání určitých typů praček? V zahraničí už se to rozjelo. Za nové bychom si museli zaplatit sami

Evropská unie se snaží zachránit planetu, a proto neustále přichází s novými nápady, jak pomoci zlepšit ekologické podmínky.

i Zdroj fotografie: ברוך שם / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Psali jsme třeba o tom, že pokud máte doma kávovar na kapsle, možná ho už brzy budete mít jenom na ozdobu. Evropská unie totiž zvažuje opatření, které by mohlo vést k zákazu používání těchto kapslí. Výroba a následná likvidace či recyklace těchto kapslí je totiž pro životní prostředí obrovskou zátěží. Kromě toho se jedná o jednorázové plastové obaly, které často končí na skládkách.

Od kdy začne nařízení platit?

V bezpečí však nejsou ani majitelé některých praček. Podle webu TheGuardian jsou totiž velkým problémem mikroplasty. Tyto drobné částice se stávají jednou z největších ekologických hrozeb vůbec, a to především proto, že pronikají do přírodních ekosystémů a skrze ně dokonce i do lidského těla. Například ve Francii budou od příštího roku moci lidé používat jen pračky, které mají filtr na primární mikroplasty.

Plastovým brčkům a talířům odzvonilo. Nový zákon je zakáže. I na tento nový předpis doplatí především neočkovaní

iZdroj fotografie: Pixabay
Starší pračky nemají ty správné filtry

Právě praní je totiž podle expertů jedním jejich z hlavních zdrojů. Tvrdí to alespoň strůjci nové francouzské legislativy. Dá se očekávat, že toto nařízení se eventuálně dotkne celé Evropské unie, včetně České republiky. Mikroplasty se objevují ve vodě, kterou pijeme, ve vzduchu, který dýcháme, i v půdě, ve které pěstujeme zemědělské plodiny, připomíná web Greenpeace. Tyto látky se mohou i potravinami dostávat právě i do lidského těla.

Je nutné se staré pračky zbavit?

Za mikroplasty se obecně považují plastové částečky, které jsou menší než 5 milimetrů. Rozlišují se na primární mikroplasty, které se do prostředí dostávají kvůli lidské činnosti přímo, a na sekundární. Ty vznikají rozpadem větších plastů. Víte od nás, že při praní syntetického prádla se uvolňují miniaturní mikrovlákna. Například z bundy vyrobené z fleecu se může během jednoho pracího cyklu uvolnit až milion mikrovláken, která končí v odpadních vodách.

EU rozhodla: Chystá se zákaz všech těchto potravin. Češi je milují, brzy s nimi budou mít utrum, už si je nekoupí

iZdroj fotografie: Depositphotos
V Česku se zatím žádné podobné nařízení nechystá

Část z toho zachytí čistírny a zbytek pak skončí v řekách a oceánech. Na otázku, jaký mají mikroplasty dopad na lidské zdraví, vědci zatím potřebné odpovědi nemají. Někteří výrobci už na tuto problematiku zareagovali a modely praček s příslušnými filtry na mikroplasty začali vyrábět a prodávat. Pokud je vám však líto se své současné pračky zbavovat, můžete si koupit takzvaný průtokový filtr. Jeho přesný popis a instalaci přinesl například web AEG. Jeho cena se pohybuje v rozmezí tisíc až dva tisíce korun.

Co si o tom všem myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
96 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články