Kdo nebude mít správnou obuv, schytá pokutu 20 000 Kč. Nejde o vtip, ale realitu

Pokud se letos v létě chystáte na dovolenou k moři, raději si pořádně prostudujte, co se v dané zemi smí a nesmí.

i Zdroj fotografie: Juandev / Creative Commons / CC-BY-SA
                   

Mezi oblíbené destinace Čechů patří například Chorvatsko. Jak od nás víte, už to není zrovna levná dovolená. Psali jsme, že tam zdražila místní zmrzlina i některá ubytování. Vysoké částky zde lidé zaplatí i za služby, u kterých by je to ani nenapadlo. Třeba za pronájem obyčejného lehátka na pláži. Ceny začínají na 5 eurech.

Nařízení má chránit památky

Někde však chtějí poplatek i za to, že si lidé na pláži položí na zem vlastní osušku. Jak Události247 psaly již dříve, vyjde je to zhruba na 100 korun. Přesně takové podmínky vytvořil návštěvníkům majitel plážového baru v chorvatském letovisku Vodice ve střední Dalmácii, kde zpoplatnil místa pro ručníky. Svůj neobvyklý podnikatelský záměr označil jako „prostor pro zapůjčení ručníků na pláž“. Při rodině o pěti členech je to už 500 korun na den.

Pojedete letos do Chorvatska? Musíte kvůli tomu zaplatit poplatek 1860 Kč. Vyhne se mu málokdo

iZdroj fotografie: Daniel Procházka pro Události247
Než pojedete na dovolenou, raději si zjistěte místní předpisy a zákony

Jednoduché to nemají ani lidé, kteří se vydají na dovolenou do Řecka. Tam jim totiž hrozí pokuta za to, že mají nevhodnou obuv. Nejde rozhodně o žádnou zanedbatelnou částku. Jak upozornil server The Mirror, hříšníky to může vyjít až na částku 900 euro, což je v přepočtu asi 22 500 korun. Nemusíte se však tolik děsit. Toto omezení platí jenom ve vybraných oblastech Athén. Hrozí tam totiž poškození historických památek.

Podpatky nechte raději doma

Nařízení se týká především žen, pokud nepředpokládáme, že by muži nosili boty na podpatku. Právě ty jsou totiž v některých částech Athén zakázány. Určitě si je neberte například na athénský Akropolis nebo do Divadla v Epidauru. Zákaz platí již od roku 2009. Ve videu na svém YouTube kanále na to upozornil odborník na cestování Mark Wolters. To však není jediné omezení, které v Řecku platí. Netýká se ovšem turistů, ale pronajímatelů lehátek na plážích.

Chorvatsko 2024: Poplatek 10 000 Kč za ležení na pláži. Češi zuří z nového triku prodejců

iZdroj fotografie: Policie ČR
Některé pokuty v zahraničních zemích jsou opravdu vysoké

Nově je například nařízená vzdálenost lehátek od moře nejméně čtyři metry. Zastavěnost pláže jimi nesmí přesáhnout 30 procent její celkové plochy. Úřady kontrolují také to, jestli pronajímatelé nedávají lehátka za hranice svého podniku nebo je neumisťují na plochy, které nemají v nájmu. Jak Události247 zjistily na serveru Independent, za porušení nařízení loni padly pokuty ve výši 800 000 euro.

Slyšeli jste už o něčem podobném?

Diskuze Vstoupit do diskuze
138 lidí právě čte
Autor článku

Aleš Peterka

Nadšenec do spotřebitelských a regionálních témat. Za svou primární oblast zájmu v rámci zpravodajství považuji hlavně informovat lidi o nekalých praktikách prodejců.

Zobrazit další články