Urgentní: Lidem, kteří se včas nepřihlásí do státní aplikace může hrozit vysoká pokuta. Týká se to spousty Čechů

Už nějakou dobu platí, že lidé, kteří mají datovou schránku, musí podávat přiznání k dani výhradně elektronicky.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

V opačném případě hrozí pokuty. Týká se to hlavně firem, které mají „datovku“ povinně. Pokutu však mohou dostat i ti, kteří si pořídili schránku dobrovolně a zároveň si daňová přiznání podávají sami. Pokud se člověk do datové schránky sám nepřihlásí, schránka se mu po 15 dnech od doručení přístupových údajů aktivuje, jak psaly Události247 již dříve.

O aktivaci nemusíte ani vědět

Po aktivaci pak mohou lidem začít chodit různé zprávy, často třeba od úřadů. Jednat se může o nedůležité, čistě informativní zprávy, ale také třeba informace týkající se nezaplacení různých dlužných částek. To potom může být problém, protože pokud si lidé zprávy nepřečtou a nezačnou věc včas řešit, může jim začít naskakovat další penále. Psali jsme třeba o pokutě za nedodržení povinnosti podání elektronického datového přiznání právě skrze datovou schránku.

Soutěž o pobyt v lázních s all-inclusive

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Kdo se včas nepřihlásí do státní aplikace, přijde o své peníze. Týká se to statisíců lidí

iZdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
Pozor na nevyřízené pokuty v datové schránce

Standardní pokuta činí 1000 korun, v určitých případech se však může navýšit až na 50 000 korun. Dále se pak může jednat třeba o různé pokuty za dopravní přestupky nebo zprávy od exekutora. Podle statistiky na webu Datovachranka je zřejmé, že počet aktivních schránek k datu 14. dubna 2025 je 3 889 729. Informační systém datových schránek (ISDS) byl spuštěn 1. července 2009 na základě zákona 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi dokumentů.

Datová schránka vám ušetří čas a běhání po úřadech

Výhodou datové schránky je to, že kromě zasílání a odesílání dokumentů ji můžete propojit s Portálem občana. Díky tomu získáte řadu výpisů. Například z rejstříku trestů, bodové hodnocení řidiče a další, o které by jinak bylo nutné požádat osobně na úřadě. Po propojení s Portálem dopravy si můžete pohodlně vyřídit také nový řidičský průkaz. Pokud si v Portálu občana aktivujete možnost zasílání upozornění na svoje telefonní číslo nebo e-mail, neunikne vám žádná datová zpráva.

Čechům, kteří se urychleně nepřihlásí do státní aplikace hrozí pokuta až 50 000 Kč. Je to vážné, týká se to statisíců lidí. I vás?

iZdroj fotografie: Brooks Duncan/ Creative Commons / CC-BY-SA
Řada Čechů se stále nepřihlásila do své datové schránky

Datová schránka tedy funguje jako e-mailová schránka s tím rozdílem, že certifikovaná autorita garantuje totožnost jejího majitele. To znamená, že před vydáním přístupových údajů do datové schránky stát nebo firma, kterou k tomu zmocnil, ověří identitu uživatele, kterému ji zřizuje. Jak jsme na Událostech247 upozornili, doručení do datové schránky má proto stejný právní účinek jako doručení písemnosti do vlastních rukou adresáta. Schránku přitom stále ještě nevyužívají statisíce lidí, kteří tuto povinnost mají.

Využíváte datovou schránku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Autor článku

Jiří Klimenský

Dlouholetý nadšenec v oblasti ekonomie a společenských témat. V minulosti jsem působil v několika menších regionálních médiích. Teď se snažím čtenáře informovat o důležitých tématech na Událostech247.

Zobrazit další články