Stát v roce 2025 vyplatí Čechům velké sumy peněz. Kdo všechno na ně bude mít nárok? Známe odpověď

Již od letošního října se zásadně změní systém vyplácení sociálních dávek. Přibude i několik zcela nových.

i Zdroj fotografie: Aleš Peterka pro Události247
                   

Již za pár měsíců by měla začít platit zásadní změna v oblasti sociálních dávek. A zatímco někteří na tom spíše prodělají, jiným stát bude vyplácet nemalé částky peněz. Kromě proměny stávajících dávek totiž přibude i několik úplně nových. Jak redakce Událostí247 ověřila, zákon již poslanci schválili na konci března. Platit by měl začít od letošního října.

Zákon má přinese spoustu novinek

Jedná se o dlouho diskutovanou revizi sociálních dávek, kterou připravilo Ministerstvo práce a sociálních věcí (MPSV) v čele s ministrem Marianem Jurečkou (KDU-ČSL). Zahrnuje velkou řadu změn, mimo jiné zavádí třeba i majetkový test. Informace o něm jsme přinesli již dříve. Jde o to, že lidé, kteří vlastní více nemovitostí, aut či mají na účtu větší obnos peněz, než jaký zákon povoluje, nově na vybrané sociální dávky nebudou mít nárok.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.

Revoluce v sociálních dávkách. Stát rozhodl – kdo bude mít na účtu tuto částku, ten nedostane ani korunu

iZdroj fotografie: Depositphotos
Změny připravilo MPSV v čele s ministrem Jurečkou

Dále zákon ruší hned několik dávek a místo nich zavádí takzvanou superdávku. Ta bude složena ze 4 částí: příspěvku na bydlení, na dítě, na živobytí a pracovního bonusu, jak redakce Událostí247 ověřila na webu MPSV. Stávající přídavek na dítě, příspěvek na bydlení, příspěvek na živobytí a doplatek na bydlení budou zrušeny. Jurečka si od nového nastavení slibuje nejen to, že ubude administrativy se 4 samostatnými žádostmi a pomoc bude lépe zacílena. Také by díky tomu lidé měli být více motivovaní k práci, než aby žili jen z peněž se sociálních dávek.

Podle redakce Událostí247 je sjednocení dávek do jednoho systému určitě krok správným směrem. Méně byrokracie, lepší přehlednost, a především vyšší motivace k zapojení se do pracovního života – to vše jsou podle nás pozitivní cíle. Otázkou možná jen zůstává, zda přílišný důraz na pracovní aktivitu nebude pro některé znevýhodněné skupiny spíš zátěží než motivací. Věříme však, že i tyto případy se ministerstvu podaří dobře podchytit a ti, kteří pracovat nemohou, znevýhodněni nebudou.

Někteří vydělají spousty peněz

Jak redakce Událostí247 dále zjistila na webu MPSV, ministerstvo plánuje vytvořit online kalkulačku, kde by bylo možné zjistit, na kolik peněz konkrétně lidé budou mít díky nové superdávce nárok. Do té doby nabízí na webu Pojďme si to říct alespoň několik vzorových ukázek. Například 4členná rodina žijící ve středně velkém městě s příjmy okolo 40 tisíc korun za měsíc by nově mohla dostávat něco přes 6 tisíc korun měsíčně, což je skoro dvojnásobek současné výše dávek, na něž má nárok.

Češi, kteří budou mít na bankovním účtu přes 200 000 korun, přijdou o peníze. Stát o tom rozhodl. Lidé jsou naprosto rozzuření

iZdroj fotografie: Daniela Beránková pro Události247
Pro některé Čechy bude změna znamenat vyšší příjmy

A k tomu si polepší také ti, jež budou splňovat podmínky pro získání 2 zcela nově vzniklých dávek. Jedná se o hlídačkovné pro studující rodiče a sociální stipendium pro vysokoškoláky z chudších rodin. V prvním případě budou žadatelé moci získat až téměř 7 tisíc korun korun každý měsíc kromě letních prázdnin. V tom druhém pak bude nejvyšší možná částka činit zhruba 5 200 korun měsíčně.

Co si o zavedení superdávky myslíte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
73 lidí právě čte
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články