To, že máte zahradu, ještě neznamená, že si na ní můžete dělat cokoliv, co si usmyslíte. Pokud na ní totiž bez povolení pokácíte strom, skončíte s vysokou pokutou.
Mnoho lidí žije v domnění, že strom rostoucí na jejich pozemku je čistě jejich věc. Jenže realita je jiná – zákony i vyhlášky přesně určují, kdy a za jakých podmínek je možné dřeviny kácet. V případě, že tyto podmínky porušíte, může vám hrozit vysoká pokuta, a jak již redakce Událostí247 zmiňovala v jednom ze svých článků, ta se může vyšplhat až na 100 000 Kč. Kdy tedy můžete na svém pozemku pokácet strom a kdy ne? Každý majitel zahrad by to měl vědět.
Kácení stromu má svá pravidla
Mít vlastní zahradu neznamená dělat si na ní cokoliv, co si zamanete. To se samozřejmě týká i kácení stromů. Z právního hlediska nemáte úplně volné ruce, i když je strom na vašem soukromém pozemku. Důležitým pojmem je tzv. vegetační klid – doba, kdy je činnost stromu omezena a kácení má nejmenší dopad na přírodu. V České republice se vegetační klid obvykle počítá mezi 1. listopadem a 31. březnem, i když přesné určení závisí na počasí daného roku. Podle vyhlášky č. 189/2013 Sb. je doporučeno kácet právě v tomto období.
Pokácením stromu v tomto období si sice pokutu, pokud vyhlášky neporušíte, nevysloužíte, ale existují případy, kdy vám přece jen hrozit může. Tak se stane například v momentě, kdy pokácením stromu zasáhnete do hnízda chráněného ptactva. Zákon o ochraně přírody a krajiny totiž zakazuje narušování života chráněných druhů. Pokud by tedy v pokáceném stromu hnízdil například ohrožený pták nebo se v něm zdržovali netopýři, můžete dostat pokutu – až 100 000 korun jako jednotlivec, nebo dokonce dva miliony korun v případě právnické osoby.
Na co si dát pozor
Pozor, to, že existuje období pro kácení, ještě neznamená, že si budete kácet, jak se vám zamane. Ve většině případů je totiž potřeba mít ke kácení povolení, a to v následujících případech:
- Jedná se o jakýkoliv strom, který není ovocný a jehož obvod kmene přesahuje 80 cm ve výšce 130 cm nad zemí.
- Jedná se o suchý strom.
- Váš pozemek není v katastru uveden jako zahrada.
- Strom nestojí na vašem pozemku.
- Dřevina, kterou se chystáte pokácet, je součástí významného krajinného prvku.
Jakékoliv porušení výše zmíněných pravidel pak může vést k pokutě až do výše 100 000 Kč. To se bavíme ale pouze o soukromé osobě. V případě, že byste byl osobou právnickou, neboli jinak řečeno firmou, pak by se mohla tato pokuta vyšplhat až na 1 000 000 Kč. Dejte si tedy při kácení pozor na to, zda neporušujete některou z výše uvedených podmínek.
Už jste někdy káceli strom na vlastní zahradě?


