Známý e-shop Zalando propustí skoro 3 000 lidí. Zavře své centrum v Německu
Oblíbený e-shop, který má logistická střediska rozprostřená po celé Evropě, se rozhodl k razantnímu kroku. Jedno z nich uzavře, o práci přijde nejméně 2 700 lidí.
Pro tisíce českých zákazníků je Zalando synonymem pro pohodlný nákup módy z domova. Berlínský gigant se na tuzemském trhu etabloval jako jeden z nejsilnějších hráčů, a proto jakékoliv strategické rozhodnutí této firmy budí pozornost i u nás. Aktuálně však z centrály přišla nepříjemná zpráva – Zalando se totiž chystá propouštět a o práci by mělo přijít až 2 700 lidí. Co to znamená pro české zákazníky?
Zalando propustí 2 700 zaměstnanců
Oblíbený e-shop Čechů Zalando se nedávno rozhodl k radikálnímu kroku – uzavře své obří distribuční centrum v Erfurtu, které bylo dlouhá léta pilířem jeho logistiky ve východní části země. Tento krok není jen izolovaným rozhodnutím jednoho managementu, ale odrazem hluboké transformace, kterou evropský e-commerce trh v roce 2026 prochází.
Logistické centrum v durynském Erfurtu zahájilo provoz v roce 2012 a ve své době patřilo k nejmodernějším areálům svého druhu v Evropě. Rozhodnutí o jeho uzavření, které má být završeno do konce roku 2026, zasáhne přibližně 2 700 zaměstnanců. Pro region jde o citelnou ránu, neboť Zalando patřilo k největším soukromým zaměstnavatelům v oblasti. Důvodem uzavření logistického centra je reorganizace celoevropské logistické sítě. Podle vedení Zalanda se navíc společnost chystá i neobnovovat smlouvy s externími provozovateli celkem tří logistických lokalit v zahraničí. Tady už by čeští zákazníci mohli narazit na problém.
Co to znamená pro Čechy
Uzavření německého skladu v Erfurtu může na první pohled působit jako čistě lokální problém, ale v úzce propojeném světě evropské logistiky má tento krok přímé dopady i na český trh. Vzhledem k tomu, že Češi patří mezi věrné zákazníky Zalanda a oceňují především rychlost doručení, je otázka změny logistické trasy klíčová. Zalando má momentálně distribuční střediska ještě v Polsku, Španělsku, Francii, Nizozemsku, Itálii a Švédsku, každopádně tři z nich (zatím není známo které) mají brzy skončit.
Pokud se bude jednat o polské středisko, pak by Češi mohli narazit na zásadní problém. Drtivá většina objednávek totiž do Česka proudí právě z Polska. Samotná reorganizace však úzce souvisí s navázáním partnerství Zalanda a About You v minulém roce. Je tak pravděpodobné, že vzniknou nová logistická centra. Zda tomu tak bude a jak daleko se od Česka budou nacházet, zatím není jisté. Jedno však jisté je – díky spolupráci zmíněných společností čeká na české zákazníky širší dostupnost zboží.





