Neočkovaným hrozí po nákaze nepříjemné problémy i trvalé následky. Snímky plic jasně ukázaly, jak rozsáhlé poškození tkáně může nastat a omezit aktivní život.
Koronavirus dokáže pacienta potrápit nejen při vlastní nákaze, ale i dlouho poté. Postcovidový syndrom se může projevit i se zpožděním. Nejde jen o starší či chronicky nemocné lidi. I mladí sportovci se potýkají s problémy, jako je dušnost, bolest hlavy, bušení srdce, zhoršené vidění či únava. Lékař z Plzně ukázal snímky poničených plic.
Plíce ztrácí zdravou tkáň
I mladí a zdraví jedinci mohou po prodělání koronaviru bojovat s vážnými následky. Blesk přinesl vyjádření lékaře Jiřího Chvojky, který sdílel snímky plic poničených koronavirem. Lékař nechápe, proč se lidé nenechají očkovat a na sociální síti je často kritizuje. Je prý škoda, že se lidé nezodpovědně zbaví svého aktivního života.
A tohle je smutný následek covidové pneumonie. 40 let, dosud plně zdráv. Nyní progredující fibróza/vazivovatění plicní tkáně. Kde to skončí? Transplantací plic? Vůbec to není vyloučeno. Každopádně “aktivní” život mladého muže je u konce. Nyní běh na dlouhou nemocniční trať. pic.twitter.com/XFJB6hst5b
— Jiří Chvojka (@JirkaChvojka81) December 2, 2021
Podle jeho slov na přístrojích jsou neočkovaní dvacátníci i třicátníci. Lidé by si prý měli uvědomit, že argument „jsem fit, nic mi nehrozí, bude to jen virózka“ neplatí stoprocentně. Někteří mají plíce nenávratně poškozeny a do konce života se jim bude hůř dýchat. Plíce totiž nedokážou už tak dobře okysličovat krev.
Únava i poruchy paměti
Lékař Jiří Chvojka popsal, proč jsou jím zveřejněné snímky plic tak děsivé. Zdravé plíce mají na tomografu černou, nebo tmavě šedou barvu. Je to tkáň, která okysličuje krev a u některých lidí s covidem zmizela. Bílá oblast je zanícená oteklá tkáň, kterou se nedá dýchat. Bez pomoci by se tito lidé velmi brzo udusili.
46 let a 38 let, bez závažných komorbidit, těžké plicní postižení. Kritičtí. Jeden již na ECMO, druhý na něj směřuje. Prosím, buďte zodpovědní a zvažte očkování. S vysokou mírou pravděpodobnosti budete ušetřeni takovému průběhu. Držím palce jim i všem ostatním. pic.twitter.com/OmXIMUUmxh
— Jiří Chvojka (@JirkaChvojka81) December 2, 2021
Koronavirus však nezpůsobuje jen plicní potíže, server iDNES přinesl vyjádření lékařů, kteří jsou postcovidovým syndromem překvapeni. Příznaky mohou totiž přijít i dlouho po nákaze. Lidé často pociťují velkou bolest hlavy, zadýchávají se, mají bolest na hrudi a bušení srdce. Bolí je také v krku, mají zažívací potíže, obtížnou chůzi či poruchy paměti.