Někteří antivaxeři se označují žlutou hvězdou. „Asi by nikdo z neočkovaných nechtěl čelit strachu z toho, že ho někde zastřelí“ říká předseda Židovské obce

Židovská obec v Praze odsuzuje jakékoliv srovnání problémů neočkovaných lidí s tím, co Židé prožívali za druhé světové války.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Odpůrci očkování se na protestech proti vládním opatřením nejčastěji objevují s transparenty zpochybňujícími pandemii covidu-19. Případně svůj negativní názor vůči aktuální situaci dávají najevo skrz různé odznáčky odmítající vakcinaci nebo opatření. V posledních měsících se ale na protestech stále častěji objevují lidé, kteří mají na kabátech a bundách připevněnou žlutou hvězdu. Ta má připomínat symbol, který nosili Židé v nacistických dobách. Antivaxeři mají hvězdu doplněnou většinou slovem „neočkovaný“ nebo „netestovaný“.

Za hvězdu vyhazov

Podle bývalé seniorské ombudsmanky pro Liberecký kraj Lenky Tarabové za války pro Židy také platila jiná pravidla a omezení než pro ostatní. A teď je to podle ní stejné, proto sama žlutou hvězdu nosí. Jak informuje server CNN Prima News to bylo také důvodem, proč musela opustit pozici seniorské ombudsmanky. Používání symbolu žluté hvězdy tvrdě odsuzuje také Židovská obec v Praze. Byl ji dokonce doručen dopis s dotazem, jak bere aktuální situaci kolem covidu-19 a jestli současná opatření připomínají nařízení v období protektorátu.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Osvětim

„Je tato podobnost čistě náhodná, nebo se máme poučit z historie a má nám začít blikat červené světlo před očima, že něco není v pořádku? Zajímal by mě váš názor,“ stojí přímo v dotazu. Odpověď Židovská obec v Praze zveřejnila na sociální síti Facebook. Její předseda František Bányai jakékoliv srovnání situace neočkovaných s tím, co prožívali Židé za války, odmítá. Připomněl, že židovským občanům byla zabavena například auta, nemohli chodit do divadle, parků ani na dětská hřiště. Následně byli vyhozeni ze svých zaměstnání i ze škol.

Situace je nesrovnatelná

Nakupovat měli dovoleno jen v určitých hodinách a později byli transportování do Terezína, pak do Osvětimi anebo je Němci rovnou posílali do koncentračních táborů. Situace je tak podle Židovské obce v Praze s tou stávající nesrovnatelná a všichni se mají skvěle. Ať jsou očkovaní nebo neočkovaní. Zákaz restaurací nebo divadel by podle Bányai brali oběti nacismu jako skvělou možnost. Připomněl, že ti co přežili holocaust, měli velké štěstí.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Očkování

V odpovědi bylo také poukázáno na to, že Němci nepronásledovali jen Židy, ale kohokoliv, kdo porušil nějaký předpis. „Asi by nikdo z neočkovaných nechtěl nastoupit někde na povinné pracovní nasazení, netěšil by se z omezeného množství potravinových lístků, strachu, že ho někdo zastřelí,“ stojí v odpovědi. Šéf pražské Židovské obce zdůraznil také pozitiva vakcíny proti covidu-19. „Minimální počet nakažených, v případě nákazy jenom lehký nebo bezpříznakový průběh,“  zdůraznil.

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články