udalosti247.cz
  • Doprava
  • Finance
  • Spotřebitel
udalosti247.cz
  • Doprava
    • Auto
    • Dálnice
    • Řidiči
    • Nafta
    • Parkování
    • Další »
  • Finance
    • Peníze
    • Pokuta
    • Poplatek
    • Důchody
    • Mince
    • Další »
  • Spotřebitel
    • Maso
    • Nakupování
    • Potraviny
    • Restaurace
    • Závadné potraviny
    • Další »
Sledujte nás:
Všechny rubriky »
udalosti247.cz » Zprávy » V Česku hrozí vlna omikronu. Už nyní se mění některá covidová opatření

V Česku hrozí vlna omikronu. Už nyní se mění některá covidová opatření

28. prosince 2021
Daniel Procházka
[email protected]

Podstatným článkem redakčního týmu webu Události24/7.cz je specialista na počasí a přidružené oblasti, Daniel Procházka, který se na našem široce zaměřeném webu pohybuje už pěknou řádku let. Daniel se věnuje především každodennímu spravování čtenářů o meteorologické situaci u nás i v Evropě. Vždycky ho podle jeho vlastních slov přitahoval divoký charakter přírody a její nepředvídatelnost a nespoutanost. I z toho důvodu se přes původně pouhé psaní meteorologických předpovědí dostal až k článkům o přírodních katastrofách, náhlých změnách počasí až třeba po nevídaných přírodních úkazech. Zároveň ale neskrývá ani svoji klidnější stránku, která má na Událostech na starost naopak články o bydlení a zahradě, které se řadí k jeho předním volnočasovým aktivitám.

Novoroční svátky se mohou promítnout do epidemie koronaviru v Česku. Přes svátky se méně testuje a lidé se častěji navštěvují. Hrozí další vlna nemoci.

omikron
Zdroj fotografie: Depositphotos

Obsah článku

  1. Restaurace mohou otevřít i o půlnoci
  2. Třicátníci chtějí třetí dávku

Hned několikrát se za poslední dobu změnila pravidla související s covid-19 na území České republiky. Ačkoli počty nakažených v posledních dnech klesají, chtějí být odborníci a vláda opatrní. Testuje se ale méně, což může velmi zkreslit údaje o počtu nově nakažených. Rizikem je i varianta omikron, která je mnohem nakažlivější a podle většiny předpovědí během ledna nejspíše Česko zasáhne.

Restaurace mohou otevřít i o půlnoci

V neděli skončil nouzový stav, který se vláda rozhodla neprodloužit, skončila tek i některá omezení. Restaurace nemusí zavírat v deset hodin večer. Povoleny jsou i vánoční trhy a na podobných akcích již lidé mohou jíst nebo pít. To ale neznamená, že by ale žádné opatření neplatilo. Ministerstvo zdravotnictví na svých internetových stránkách informuje o opatřeních, která platí nebo začnou platit v nejbližších dnech.

restaurace zahradky jidlo
Zdroj fotografie: Depositphotos
Restaurace

Zůstávají v platnosti ta, která se týkají nošení respirátorů ve vnitřních prostorách. Velká změna, která platí od pondělí, se týká všech cizinců přijíždějících do České republiky. Je jedno, zda přijíždějí ze zemí s nízkým nebo vysokým rizikem šíření koronaviru. Všichni nad 18 let, kteří nejsou očkováni posilující dávkou, musí mít platný PCR test. To neplatí pro děti do 12 let. Mladí lidé od 12 do 18 let pak mohou mít pouze očkování bez posilující dávky.

Ministerstvo se rozhodlo ve dnech kolem novoročních oslav zpřísnit některá opatření, která nejspíše mají snížit riziko přenosu nemoci při různých akcích. V restauracích musí lidé u stolu sedět pouze po čtyřech, tedy pokud se nejedná o členy jedné domácnosti. Na akcích, kde se lidé mohou pohybovat, bude moci být maximálně 50 jedinců.

Třicátníci chtějí třetí dávku

V pondělí se také otevřela možnost nechat se očkovat posilující dávkou lidem, kteří jsou starší 30 let po pěti měsících od druhé dávky vakcíny proti covid-19. Podle iROZHLAS se jen během pondělí na tuto posilovací dávku zaregistrovalo kolem 70 tisíc lidí ve věku od 30 do 45 let. Mnozí se také snaží získat vakcínu na očkovacích místech, kde není registrace nutná.

ockovani covid nemocnice
Zdroj fotografie: Depositphotos
Očkování

Epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula TV Nova řekl, že opatření, která nyní v Česku platí, patří k těm nejmírnějším v Evropě. Podle něho počet nakažených klesá, ale jde o lidi, kteří jsou infikováni variantou delta. Data ovšem naznačují, že omikron, který se začíná šířit, je mnohem nakažlivější. Současné restrikce ho, podle něj, rozhodně nedokážou zastavit.

Štítky
#Česká republika #covid-19 #protiepidemická opatření
Líbí se vám tento článek? Tak pojďte diskutovat.

Chcete dostávat pravidelně novinky?

Kliknutím na tlačítko „Odeslat“ souhlasíte se zpracováním osobních údajů.

Test 31 zimních pneumatik pro rok 2025: Hromada „odpadu“ a jen jeden jasný vítěz

Test 31 zimních pneumatik pro rok 2025: Hromada „odpadu“ a jen jeden jasný vítěz

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
2 t
Byli jste letos autem v této oblíbené destinaci? Pak vás nepotěšíme, příště už opatrně

Byli jste letos autem v této oblíbené destinaci? Pak vás nepotěšíme, příště už opatrně

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
Právě teď
Nová daň pro majitele aut: Zběsile kontrolují rok výroby a zjišťují, kolik zaplatí

Nová daň pro majitele aut: Zběsile kontrolují rok výroby a zjišťují, kolik zaplatí

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
12 m
Bez slitování. Kouč Sparty Priske odstavil svého nejlepšího střelce

Bez slitování. Kouč Sparty Priske odstavil svého nejlepšího střelce

sportyzive.cz
sportyzive.cz
13 m
Z Balkánu míří dobýt Evropu nová automobilka: V hledáčku má Škodu i Volkswagen. Její auta vypadají skvostně

Z Balkánu míří dobýt Evropu nová automobilka: V hledáčku má Škodu i Volkswagen. Její auta vypadají skvostně

AUTOZIVE.cz
AUTOZIVE.cz
31 m

Nakažených covidem je více než uvádí vládní statistiky, řekl imunolog Hořejší. Důvodem je podle něj zejména způsob, jakým se momentálně testuje

Nakažených covidem je více než uvádí vládní statistiky, řekl imunolog Hořejší. Důvodem je podle něj zejména způsob, jakým se momentálně testuje

Zrušení vánočních trhů je pro stánkaře katastrofa. Někteří z nich řekli, že očekávají ten nejhorší scénář

Zrušení vánočních trhů je pro stánkaře katastrofa. Někteří z nich řekli, že očekávají ten nejhorší scénář

U třetí dávky vakcíny se podle studie ochrana proti covidu snižuje už po pár měsících. Podle Prymuly má ale očkování posilující dávkou stále smysl

U třetí dávky vakcíny se podle studie ochrana proti covidu snižuje už po pár měsících. Podle Prymuly má ale očkování posilující dávkou stále smysl
ABCmedia logo
Další portály spadající pod abcMedia Network, s.r.o.

AutoŽivě.cz

  • Aktuality
  • Autoživě testy
  • Ojetiny
  • Rady
  • Technický koutek
  • Zajímavosti
  • #řidičský průkaz
  • #elektromobil
  • #čínská auta
  • Test 31 zimních pneumatik pro rok 2025: Hromada „odpadu“ a jen jeden jasný vítěz
  • Byli jste letos autem v této oblíbené destinaci? Pak vás nepotěšíme, příště už opatrně

SportyŽivě.cz

  • Basketbal
  • Formule 1
  • Fotbal
  • Hokej
  • MMA
  • Tenis
  • #nhl
  • #fortuna-liga
  • #hokej
  • Bez slitování. Kouč Sparty Priske odstavil svého nejlepšího střelce
  • Nejdřív guru, pak soukromý detektiv. Sedmá nejlepší tenistka světa přišla kvůli partnerům o 200 milionů korun

VIPživot.cz

  • Celebrity
  • #české celebrity
  • #královská rodina
  • #Lela Vémolová
  • Jan Dolanský s partnerkou patří mezi nejstabilnější páry českého showbyznysu. S herečkou vychovávají 4 děti
  • Smutný pohled na krokodýla Dundee: Paul Hogan skončil na vozíčku. I přes velkou slávu vždy zůstával skromný

Vařímedobroty.cz

  • Cukroví
  • Omáčky
  • Předkrmy
  • Recepty
  • Rychlé pokrmy
  • #cukr
  • #med
  • #kuřecí maso
  • Matcha – trendy drink, nebo tradiční lék?
  • 50+ nejlepších receptů na domácí pomazánky: Hodí se na chlebíčky, jednohubky i jen tak k večeři na chleba

DámskýDeník.cz

  • Domácnost
  • Krása
  • Lifestyle
  • Móda
  • Vztahy
  • #herec
  • #letadlo
  • #počasí
  • Problémy v Krakově. Turisté jsou znechuceni kvůli novému pravidlu
  • Spousta seniorů přijde o řidičák: Chystají se velké změny. Někteří lidé nad 65 let budou mít utrum

MMAmag.cz

  • Zahraniční MMA
  • CZ/SK MMA
  • Videa
  • UFC
  • KSW
  • #jiří procházka
  • #oktagon
  • #ufc
  • Růžový Panter se vrací. David Kozma chce všem dokázat, že ještě neřekl poslední slovo
  • Neandrtálec Vosgröne ztrácí sympatie. Spory s Oktagonem, zranění a teď i pohrdání fanoušky
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex
udalosti247.cz
  • O nás
  • Kariéra
  • Kontakt
  • Cookies
  • Etický kodex

Copyright © 2016-2025 abcMedia Network s.r.o. - Theme v1.0.5

Obsah je chráněn autorským právem. Jakékoli užití včetně publikování nebo jiného šíření obsahu je bez písemného souhlasu zakázano.