Babiš svou kandidaturu na prezidenta oznámí až na poslední chvíli. Podpisy lidí prý shánět nebude

Bývalý premiér se prý spokojí jen s podporou poslanců, kterých pro schválení kandidatury potřebuje 20. Hnutí ANO má ve Sněmovně 72 křesel.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Poslanec a bývalý premiér Andrej Babiš přitom dosud mluvil o tom, že své rozhodnutí oznámí nejpozději v září. Podle aktuálního vyjádření ale své stanovisko změnil, píše Echo24. Průzkum agentury Median přitom Babiše v současnosti považuje za favorita. V květnovém volebním modelu si podle Echo24 mírně polepšil a získal podporu 28,5 procenta lidí.

,,Zadní vrátka“ pro Babiše

Já jsem to změnil, že to oznámím na poslední chvíli,“ řekl Babiš podle Echo24 a dodal: „Sám nevím, jestli budu kandidovat. Sice mi to nevěříte, ale je to tak.“ Dle Echo24 se tak předpokládat, že svou kandidaturu oznámí až na začátku listopadu. To je nejpozdější termín, protože první kolo prezidentské volby může být předsedkyní Poslanecké sněmovny ČR vyhlášeno na 13. a 14. ledna 2023. Současnému prezidentovi Miloši Zemanovi skončí druhý pětiletý mandát začátkem března 2022. Podle ústavy už znovu kandidovat nesmí.

iZdroj fotografie: S vědomím Andreje Babiše / Facebook
Babiš na cestách

Dělá to na mě dojem, že Andrej Babiš tím, jak odsunul ten termín prohlášení, jestli bude kandidovat nebo ne, tak že si nechá otevřená zadní vrátka“ uvedl pro Události247 politolog Jan Kubáček. „Podle ekonomické a politické situace, podle toho, jak bude podporován veřejností, a podle toho, kdo nastoupí, tím dostává do obrovského tlaku zejména nováčky, kteří pokud by čekali na Andreje Babiše, tak už nemají šanci spustit kontaktní kampaň,“ dodal Kubáček pro Události247.

Předseda hnutí ANO je favoritem

Podle květnového průzkumu agentury Median je Andrej Babiš aktuálně favoritem. Skoro stejný výsledek jako v předchozím modelu má generál Petr Pavel, kterého by volilo 19,5 procenta lidí. Šéf odborů Josef Středula se stal podle Medianu třetím nejčastěji uváděným kandidátem se 7,5 procenty hlasů. Nejvyšší volební potenciál, tedy zisk v případě podpory ode všech, kdo zvažují jejich volbu, má podle Medianu také Babiš. Činí 34,5 procenta.

iZdroj fotografie: David Sedlecký / Creative Commons / CC BY-SA
Karel Janeček

Zatím se podle Českých novin chtějí o post prezidenta ucházet dvě desítky lidí. Například podnikatel Karel Janeček, komik Miloš Knor, senátor Marek Hilšer, advokátka Klára Long Slámová, někdejší šéfka Energetického regulačního úřadu Alena Vitásková, šéf hnutí Otevřeme Česko – Chcípl PES Jakub Olbert, teolog a mediální expert Ivo Mareš i bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima. Poslední ohlášenou kandidátkou je ekonomka a bývalá rektorka brněnské Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, psaly Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články