„Kampaň čtvrté cenové kategorie.“ Babišovy předvolební billboardy jsou terčem kritiky

První kolo prezidentských voleb má Česká republika za sebou. V tom druhém se utkají bývalý premiér Andrej Babiš a generál ve výslužbě Petr Pavel.

i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Každý z kandidátů volil ve své kampani jinou taktiku. Pavel prosazoval řád a klid, Andrej Babiš se zase vyhýbal televizním debatám a vystoupil pouze v jedné, psal o tom web iDnes. Petr Pavel se celou dobu kampaně řídil svým heslem „Řád a klid. Voliče se snažil přesvědčit prostřednictvím billboardů, besed a reklamou na sociálních sítích, připomíná web iDnes.

Zákon hovoří jasně

Andrej Babiš stavěl prezidentskou kampaň na svých politických zkušenostech. Jeho heslem na volebních billboardech bylo například: „Pomáhá lidem, proto Babiš“, připomíná web iDnes. Sám sebe prezentoval jako „krizového manažera“, který Českou republiku například úspěšně provedl pandemií koronaviru. Před druhým kolem prezidentské volby se Babiš snaží udělat ze svého protikandidáta Petra Pavla válečného štváče, píše web Novinky.

Na svých billboardech tvrdí, že na rozdíl od něj „nezavleče Česko do války“. Prezidentovi České republiky přitom žádná taková pravomoc nepřísluší, připomínají Novinky. „Mobilizaci ozbrojených sil nařizuje prezident republiky na návrh vlády,“ tedy nikoliv ze svého rozhodnutí, uvádí §23 branného zákona. Podmínkou vyhlášení mobilizace je ovšem situace, že se země nachází ve válečném stavu. Ten vyhlašuje na návrh vlády parlament. Prezidentovým úkolem je pouze vyhlášení mobilizace v hromadných sdělovacích prostředích.

Není to fér, říká politolog

„Celá prezidentská kampaň se vede v duchu, jako bychom měli prezidentský systém, řekl Událostem247 politolog Jan Herzmann. „Do značné míry tak postupují všichni kandidáti. Všichni mluví o takových záměrech a plánech, které minimálně sami osobně nemohou zrealizovat. To, že Andrej Babiš mluví o válce, tak do tohoto trendu patří. Není to úplně férová záležitost, ale není to v rámci volební kampaně ani nic překvapujícího,“ doplnil politolog pro Události247.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Údajně tím Andrej Babiš míří na protikandidáta Petra Pavla. Místo voják tam mělo být generál, řekl v pondělí v České televizi

„Kampaň Andreje Babiše odhodila veškeré zábrany,“ uvedl k Babišovým billboardům pro Události247 politolog Miloš Gregor. „Jednak straší něčím, co prezident nemůže úplně ovlivnit, to znamená, že prezident v České republice nevyhlašuje válku, a za druhé strašit válkou v době, kdy máme kousek od sebe válečný konflikt, kdy agresor napadl spřátelenou zemi, tak to mi přijde extrémně nechutné. Je to vlastně kampaň čtvrté cenové kategorie. Babiš i lidé, kteří mu s kampaní pomáhají, by se měli stydět,“ dodal Gregor.

Diskuze Vstoupit do diskuze
124 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články
Chemikálie jsou zbytečné. Ucpaný záchod se dá uvolnit pomocí obyčejného pytle na odpadky
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Co je potřeba vědět o Crohnově chorobě: Zdraví může poškodit víc než srdeční infarkt, kouření zhoršuje příznaky
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Vědci zjišťovali, která psí rasa je nejchytřejší. Jako vzorek posloužilo 1 002 psů 13 plemen
ArmádníZpravodaj.cz
ArmádníZpravodaj.cz
Turecký ekvivalent amerického raketometu HIMARS: systém KHAN je extrémně multifunkční a silný, chce ho třeba polská armáda