Bez operace je změna pohlaví úředně neplatná. Stížnost nebinární osoby zamítl Ústavní soud

Změny zákona se domáhal člověk, který se považuje za nebinární osobu. Verdikt soudu potvrdil, že třetí pohlaví v Česku zatím nebude.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ústavní soud zamítl návrh na zrušení částí občanského zákoníku a dalších zákonů, ze kterých plyne, že podmínkou úřední změny pohlaví je operace. Informaci přinesly Novinky. Podle soudců je zásadní, aby změnu, která by umožnila právní existenci třetího“ či neutrálního pohlaví, navrhli zákonodárci v parlamentu, jinak podle nich hrozí chaos v celé právní struktuře.

Necítí se ani mužem, ani ženou

Stížnost podal navrhovatel, který se sice narodil jako muž, ale necítí se tak. V návrhu argumentoval tím, že má právo na změnu pohlaví i když nesplňuje podmínky, které stanovuje Občanský zákoník. Zároveň by prý jako nebinární osoba, tedy člověk ani ženské, ani mužské identity, by měl mít možnost získat rodné číslo v neutrálním či ženském tvaru. Soud však konstatoval, že v České republice se lidé dělí na ženy a muže.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Soud

Toto chápání binární existence lidského druhu nemá původ ve vůli státu ve smyslu vůle veřejné moci, protože veřejná moc je pouze akceptovala jako společenskou realitu,“ stojí v usnesení. Jak píše Brněnská drbna, pokud by návrh prošel, došlo by k usnadnění cesty ke změně pohlaví i vytvoření dalšího, třetího pohlaví. Řízení navázalo na verdikt Nejvyššího správního soudu, který už se proti změně pohlaví bez operace postavil.

Všechny případy jsou pečlivě posuzovány

Podle psycholožky Ludmily Mrkvicové se u takových případů vždy dělá pečlivé psychologické, psychiatrické, sexuologické i genetické vyšetření. „Jsem přesvědčena a vím z vlastní zkušenosti, že všichni odborníci to velmi pečlivě posuzují a vždy rozhodnou tak, aby to nepoškodilo toho daného člověka. Pokud by nastala varianta, že jedinec se nepřikloní ani k jednomu pohlaví, tak se domnívám, že i z právního hlediska je obtížné třetí pohlaví připustit.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Deprese

Člověku, který se cítí tímto poškozen, by Mrkvicová doporučila ne soudní, ale psychologickou cestu: „Ono to tak skutečně bývá, že skutečně tito lidé dochází na psychoterapii, aby takto složitou situaci dokázali zvládnout.“ Soud k tomuto případu ještě podotkl, že se řadí mezi ty, kdy skupina lidí se přes soud snažní prosadit celospolečenskou změnu. Proti čtvrtečnímu rozhodnutí Ústavního soudu se už není možné odvolat.

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Ondřej Kočí
Autor článku

Ondřej Kočí

Zobrazit další články