Od příštího týdne bychom konečně mohli sundat respirátory, resort zdravotnictví to dnes navrhne vládě

S koncem povinného testování ubylo i nově nakažených lidí covidem. Jestli návrh projde, respirátory budou nutné jen v MHD a zdravotnických a sociálních zařízeních.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Od pondělí by mohlo ubýt míst, na kterých je teď povinné nosit respirátory. Jak píše TN, ministerstvo zdravotnictví tento návrh dnes předloží vládě. Úplné zrušení se ale nechystá, ochranu dýchacích cest bychom si měli ponechat například při cestování hromadnou dopravou, nebo při návštěvě nemocnic, či sociálních zařízení.

Počty nových případů klesají, to se ale může změnit

Laboratoře v Česku v úterý prokázaly 10 484 nových případů koronaviru, to je o zhruba 1100 méně než před týdnem, píše ČTK. Počty nakažených v uplynulých týdnech v mezitýdenním srovnání klesají. Podle expertů to může signalizovat nástup nové, i když menší vlny covidu. Počet lidí, kteří od začátku epidemie v České republice zemřeli s potvrzenou nákazou, přesáhl 39 tisíc. Snižuje se také počet hospitalizovaných. Nemocniční péči aktuálně potřebuje 2269 pacientů s covidem.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Pacient s covidem

Pokud návrh ministerstva zdravotnictví na vládě projde, bude se od začátku roku jednat o další rozvolnění. Respirátory však budou muset i nadále nosit zdravotníci a sociální pracovníci, kteří pracují s ohroženými skupinami. „Návrh by měl platit od 14. března do konce března. Předpokládám, že pokud se situace bude stále zlepšovat, tak od začátku dubna respirátory odložíme úplně. Na každém pak bude, jestli respirátor ve veřejných prostorech používat bude, nebo ne,“ uvedl Ondřej Jakob, který je mluvčím ministerstva zdravotnictví.

Podle experta zůstává opatrnost na místě

Česko je však podle odborníků před další, i když menší vlnou epidemie. Nárůst podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ale nesouvisí s příchodem uprchlíků z Ukrajiny. Z Dánska se rozšířila nově zachycená subvarianta omikronu označená BA.2, která je opět o něco více nakažlivá. Podle dat ze sekvenací vzorků tvoří v České republice aktuálně asi čtvrtinu případů. I přesto ale způsobuje ve většině případů méně závažný průběh nemoci.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Žena s respirátorem

Podle epidemiologa Petra Smejkala by měly respirátory zůstat především na hromadných akcích. „Nevím, jestli je nutné všechna ta opatření teď už vymáhat pod zákonem. Ale apel na to, že respirátory by se neměly sundávat zejména na hromadných akcích, nejen v těch vnitřních prostorech, by měl zůstat. Já bych lidem neustále připomínal, že je potřeba být opatrný, i přesto, že to už není povinnost,“ uvedl pro Události247.

Diskuze Vstoupit do diskuze
98 lidí právě čte
Lucie Cochlarová
Autor článku

Lucie Cochlarová

Už při studiu ekonomiky jsem začala pracovat v Rádiu Čas a Televizi Relax. Sedm let jsem přinášela zprávy jako reportérka pro Televizi Nova, a to hlavně do Televizních novin. Práce editorky je pro mě výzva.

Zobrazit další články