Vánoce bez bramborového salátu? I to je možné. Brzy má totiž ve velkém zdražit potravina, která je pro jeho výrobu nezbytná

Vlna zdražování není u konce. Zemědělci oznámili, že se razantně zvedne cena další položky na pultech v českých obchodech.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Letošní úrodu brambor poznamenalo suché počasí. To se odrazilo také v jejich kvalitě a výnosech. Rané brambory měly sice poměrně vysoký výnos i dobrou kvalitu, ale u pozdních brambor je to o něco horší, píše web TN. Web proto doporučuje, aby si lidé brambory nakoupili dostatečně do zásoby, pokud je mají kde uskladnit.

Nejdřív bylo sucho, potom moc pršelo

V nejdůležitějším regionu pro pěstování brambor, tedy na Českomoravské vrchovině, byla letos rozdílná situace než v jiných letech. Sucha v červenci a v srpnu významně poškodila sklizeň pozdních konzumních brambor. Vydatné deště v září tomu také nepřispěly,“ cituje TN předsedu Českého bramborářského svazu Josefa Králíčka. Problémy s úrodou jsou i ve Francii nebo Německu. „Tam evidují propad v řádech jednotek milionů tun,“ dodal pro TN Králíček.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Sklizeň

Na pultech českých obchodů se aktuálně pozdní brambory prodávají za nepřiměřeně nízké ceny. Událostem247 to řekl předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Petr Hanka. „Kilogram brambor je teď možné koupit dokonce jen za osm korun. To je však možné pouze díky velkým slevovým akcím. Obchodní řetězce totiž teď brambory nakupují o jednu až dvě koruny dráž a prodávají je za takto nízké ceny,“ vysvětlil Hanka pro Události247.

Připlatíme si také za cibuli

Celková rozloha bramborových polí se v České republice letos snížila zhruba o pět procent na 21 680 hektarů, píší o tom České noviny. V roce 2021 omezili pěstitelé plochu pro brambory meziročně o čtyři procenta, uvádí České noviny. V odbytu brambor určených na jídlo se poslední dva roky odrážela epidemie koronaviru, kdy se zavíraly restaurace a jídelny. Úrodu svaz tradičně hodnotí během Bramborářských dnů v Havlíčkově Brodě. Letos se konají 20. až 22. října, píší dále České noviny.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Brambory

Zvedá se také cena cibule. Podle Českého statistického úřadu ceny zemědělských výrobců v případě cibule letos v srpnu meziročně vzrostly skoro o 42 procent, u brambor je to o 12 procent, což se promítlo i na pultech obchodů, informuje o tom iDnes. Jako příklad uvádí zelinářství v Olomouci, které aktuálně prodává kilogram cibule za téměř 15 korun. Minulý rok v srpnu to bylo necelých 10 korun. Jedná se tak už o druhou zdraženou surovinu, která je pro výrobu oblíbeného vánočního bramborového salátu klíčová.

Diskuze Vstoupit do diskuze
102 lidí právě čte
Daniel Procházka
Autor článku

Daniel Procházka

Nadšenec do politiky a kultury. Momentálně i redaktor pro Události247, díky kterým můžu své zájmy rozvíjet.

Zobrazit další články