Češi nakupují letenky ve velkém i přes pandemii

I přes zhoršující se covidovou situaci se některé státy otevírají zahraničním turistům. Společnosti prodávající letenky mají výrazný nárůst prodeje.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Spojené státy americké se českým turistům otevřely 8. listopadu. Podmínkou vstupu do země je přitom plné očkování proti covidu a zároveň předložení negativního testu, který není starší než tři dny. Ani tato omezení od cesty do země neodradila mnoho zájemců. „Po oznámení otevření hranic USA se prodej letenek zvýšil o zhruba 30 % oproti první polovině tohoto roku. Nejprodávanější destinací je New York,“ shrnula pro Události247 manažerka Student Agency Lenka Kašická.

Thajsko láká i přes náročné podmínky

Její slova potvrzuje také obchodní ředitel společnosti Letuška Josef Trejbal. „Od začátku listopadu dochází k oživení poptávky po letenkách, tahounem jsou nové prodeje do USA. Mezi nejžádanější destinace patří New York, Chicago a Miami,“ vysvětlil Trejbal. Podle společnosti Kiwi je to celoevropský trend, a v některých státech po oznámení o otevření hranic poptávka vzrostla dokonce dvojnásobně.

iZdroj fotografie: Depositphotos
Thajsko

Kromě Spojených států se nedávno otevřelo i Thajsko, kde jsou podmínky komplikovanější. Kromě plného očkování, vyplnění příjezdového formuláře a negativního testu na covid před odletem musí lidé podstoupit test i po příletu do země. Do jeho výsledku pak musí zůstat v karanténě na hotelu s označením SHA+. Takto schválené hotely splňují přísná hygienická opatření a většina jejich personálu je očkovaná proti covidu. Posledním požadavkem je pak zřízení cestovního pojištění na minimálně 50 tisíc dolarů, tedy více než 1,1 milionu korun.

Ani tyto podmínky ale mnoho Čechů od exotické dovolené neodradily. „Do Thajska nyní prodáváme zhruba o 35 % letenek více, hlavně na ostrov Phuket,“ uvedla Kašická. Kromě USA a Thajska je nově otevřená také Kanada nebo Izrael. I do těchto zemí pouští pouze plně naočkované turisty s testem provedeným před odletem. Za oceán se ale mohou podívat i neočkovaní turisté, po předložení negativního testu je na své území pustí například Kuba.

Hlavně, že to konečně jde

Jedním z lidí, kteří se už těší na dlouho odkládanou cestu do USA, je i Jiří Komárek. „Letenky jsem měl původně koupené už na loňské léto, ale samozřejmě jsem zůstal doma. Teď jsem za ně zaplatil o pár tisíc víc, ale to nevadí, hlavně když to konečně vyjde. Trochu se jen bojím, abych neměl před odletem pozitivní test, to by mě asi švihlo,“ tvrdí Komárek.

USA ztratí post nejsilnější ekonomiky světa iZdroj fotografie: Unsplash
USA

I prodejci letenek uvádí, že cestování je nyní dražší než před začátkem pandemie. „Ceny jsou vyšší o zhruba 20 %, což způsobuje především nižší počet letů,“ doplnila Kašická. I přesto ale některé společnosti přicházejí s cenově dostupnými nabídkami. Na přímé lince z Prahy do New Yorku, kterou na jaře příštího roku obnoví americké aerolinky Delta, stojí nyní nejvýhodnější zpáteční letenky přibližně 11 000 korun.

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Jan Boháč
Autor článku

Jan Boháč

Zobrazit další články